MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem ubezpieczonych jest niemal 38,5 tys. cudzoziemców

PAP
PAP
Wideo
od 16 lat
W województwie lubuskim ubezpieczonych jest niemal 38,5 tys. cudzoziemców, o około 2,5 tys. więcej niż w końcu 2023 roku - informuje ZUS.

Obywatele innych krajów w Lubuskiem

Wśród 38,5 tys. obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS w woj. lubuskim najwięcej jest obywateli Ukrainy. - To ponad 80 procent - informuje Agata Muchowska rzeczniczka ZUS województwa lubuskiego.

Kolejną dużą grupą ubezpieczoną w ZUS w Gorzowie Wielkopolskim są obywatele Białorusi - 1090 osób. Gruzinów jest 362, a Mołdawian 354. W ZUS w Gorzowie są także ubezpieczeni obywatele Tajwanu, Peru i Egiptu.

W oddziale ZUS w Zielonej Górze objętych ubezpieczeniem jest 999 obywateli Białorusi, 857 z Gruzji i 371 obywateli Indii. Są także obywatele Syrii, Korei Południowej i Sri Lanki.

- Wśród ubezpieczonych w woj. lubuski cudzoziemców niemal 24 tys. zatrudnionych jest na umowach o pracę - powiedziała Muchowska.

Prowadzą własne działalności

O niemal połowę wzrosła liczba obcokrajowców prowadzących własną działalność gospodarczą. - Na koniec grudnia było ich 1,2 tys., a obecnie jest ich 2,2 tys - wylicza Muchowska.

Pozostali obcokrajowcy zatrudnieni są na innych oskładkowanych umowach.

Praca w szarej strefie

Rzeczywista liczba obcokrajowców pracujących w Lubuskiem może być wyższa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. - Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podlegania ubezpieczeniom w KRUS - wyjaśnia rzeczniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska