Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem wykryją sepsę… markerem

Redakcja
Brian Hoskins / sxc.hu
- Zakres usług Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej jest coraz bogatszy, ponieważ co roku zwiększa się o kolejne badania. Najczęściej o wysokospecjalistyczne, potrzebne w nowych procedurach medycznych - mówi kierownik zakładu Aleksandra Frydrych.

Przykładowo takim nowym badaniem jest prokalcytonina: marker pozwalający na wczesną diagnostykę sepsy, czyli uogólnionego zakażenia organizmu. Badanie to stosuje się i u osób dorosłych, i u noworodków. Bo pozwala na szybką diagnozę i właściwą ingerencję medyczną.
Zresztą współczesna diagnostyka nie może się już obyć bez badań laboratoryjnych. Są bardzo pomocne w znalezieniu przyczyn choroby, jak i podczas procesu leczenia oraz zdrowienia. Pomagają lekarzowi podjąć decyzję co do sposobu terapii. Umożliwiają sprawdzenie, czy dobrany lek jest właściwy.
Badania laboratoryjne, łącznie z innymi badaniami klinicznymi, odzwierciedlają proces poprawy stanu chorego, sugerują zmianę terapii.

Jak często powinniśmy robić badania krwi lub moczu? Jakim sprzętem dysponuje zielonogórski oddział? Dlaczego wszystkie badania należy robić w jednym oddziale? Czytaj we wtorek, 10 maja w "Gazecie Lubuskiej".

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska