MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskim powstaje most, przez który będą przejeżdżać najcięższe kolumny wojsk NATO. To potężna konstrukcja

Michał Korn
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nad rzeką Kwisą w miejscowości Trzebów (powiat żagański) budowana jest nietuzinkowa i solidna konstrukcja. Most, o którym mowa jest unikalny w skali świata, bo po pierwsze budowany jest techniką hybrydową, a po drugie ma być strategicznym punktem przeprawy dla sił wojskowych NATO. Szczegóły poniżej.

Rozpiętość przęsła przekracza 55 metrów

Most znacznie ułatwi i skróci komunikację drogową wojskom NATO. - Połączy drogą dwie największe bazy wojsk USA w Polsce, w Żaganiu oraz w Świętoszowie – mówi Łukasz Ryng, kierownik robót mostowych z firmy Nowak-Mosty. Dodaje także, że jest to pierwszy most wybudowany w technologii hybrydowej, którego rozpiętość przęsła nurtowego przekracza 55 metrów (wynosi dokładnie 55,69 metrów).

Przejadą tędy najcięższe kolumny NATO

Warto dodać również Most w Trzebowie finalnie będzie posiadać najwyższą, I klasę nośności oraz umożliwi bezpieczny przejazd najcięższych kolumn wojskowych NATO.

Wszyscy będą mówić, że pierwszy taki most powstał w Lubuskim

Nieco więcej o technicznej stronie przeprawy mówi nam profesor Jan Biliszczuk, światowej sławy naukowiec, którego specjalnością jest właśnie budowa mostów. Co więcej, wraz z zespołem naukowców z Politechniki Wrocławskiej odwiedził on budowę na Kwisie.

- Rozwiązanie jest bardzo innowacyjne, z niskim zużyciem materiałów, to tak zwana konstrukcja hybrydowa, czyli nowa wersja żelbetu. Stal w tym moście pracuje na rozciąganie, natomiast beton przenosi ściskanie. Uzyskujemy bardzo zachęcające efekty, jeśli chodzi o zużycie materiałów i tempo budowy. Główne przęsło mostu ma ponad 50 metrów. To dotychczas było zarezerwowane dla konstrukcji stalowych albo sprężonych. Tu mamy konstrukcję żelbetową, która pozwala na pokrycie takiej rozpiętości. Najpierw powstała idea takich mostów, potocznie nazywana "krokodyl". Została przebadana w laboratorium, a to jest jej pierwsze wdrożenie. Za rok, dwa, trzy, wszyscy inżynierowie zajmujący się mostami będą mówić, że pierwszy taki most powstał właśnie w Trzebowie, w Polsce - podkreśla profesor Biliszczuk.

A czym jest wspomniany przed chwilą krokodyl? To po prostu innowacyjny sposób połączenia dwóch odmiennych materiałów, jakimi są stal i beton. Ich geometria przypomina grzbiet krokodyla, stąd uproszczona nazwa.

Zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze w 2024 roku. Koszt budowy mostu wyniesie 50 mln zł.

Most budowany nad Kwisą w Lubuskiem będzie miał najwyższą, I klasę nośności. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

W Lubuskim powstaje most, przez który będą przejeżdżać najci...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska