Lubuski Teatr od dawna wymagał remontu. Prawie rok temu inwestycje rozpoczęto dzięki 5 mln zł z funduszy unijnych. Bardzo istotny wkład własny, bez którego nie można było marzyć o pozyskaniu pieniędzy, zapewnili wspólnie marszałek i prezydent miasta.
W całym obiekcie wymieniono już wszystkie okna i drzwi, kocioł centralnego ogrzewania oraz cały system grzewczy. Odnowiono korytarze, cześć mieszkalną dla aktorów i gościnnych twórców. W holu nad drzwiami wejściowymi działają dmuchawy, które odcinają dopływ zimnego powietrza. Kończą się prace w nowej, tylnej części budynku. Robotnicy ocieplili obiekt, teraz pokrywają ściany nową elewacją. Zostaną zainstalowane dwie nowe windy, jedna od strony teatralnego zaplecza, druga na tyłach sceny kameralnej.
Ta wiadomość ucieszy szczególnie widzów starszych i niepełnosprawnych, którym trudno było wejść po wysokich schodach prowadzących do sceny kameralnej. Ich problemy skończą się tuż po wakacjach.
Za 1,5 mln zł teatr zakupił bardzo nowoczesny sprzęt oświetleniowy i akustyczny. - Nie wierzyłem, że będę pracował na takim sprzęcie. Nasze oświetlenie, produkcji NRD, miało kilkadziesiąt lat. Podczas spektakli światło uciekało na boki. Nowe reflektory są precyzyjne, teraz możemy rzeźbić scenę światłem - cieszy się Mieczysław Chreptak, szef ekipy oświetleniowej.
Za sceną kameralną powstaje nowoczesne zaplecze socjalne z garderobami dla aktorów. - Przez wiele lat aktorzy przebierali się w zimnym i brudnym korytarzu. Nareszcie będą pracować w godnych warunkach - wyjaśnia dyrektor Robert Czechowski.
Powstaną także dodatkowe toalety na parterze, przy dużej scenie.
W lipcu rozpocznie się modernizacja zabytkowej części budynku. Wymaga to wielu uzgodnień z miejską konserwator zabytków. Co chwilę wyskakuje coś niespodziewanego, np. rozsypie się ściana albo teoretycznie solidny poniemiecki parapet.
Specjaliści prowadzą "prace odkrywkowe". Chodzi o to, aby odnowiony teatr był jak najbliżej pierwowzoru zaprojektowanego w latach 30-tych przez niemieckiego architekta Oskara Kaufmanna. - Najistotniejsze wydaje się uchwycenie atmosfery, ducha teatru z czasów Kaufmana - mówi Czechowski.
W optymistycznej wersji remont teatru zakończy się jesienią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Nowe narządzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska