Zamknij

Gazeta Lubuska

W międzyrzeckich bunkrach zakończyło się liczenie zimujących tam nietoperzy [ZDJĘCIA]

nietoperze, bunkry

Dariusz Brożek

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/12] Następne

W międzyrzeckich bunkrach zakończyło się liczenie zimujących tam nietoperzy

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego to największa w Polsce zimowa sypialnia nietoperzy. - Hibernujące tutaj gacki, mopki i nocki oraz ich rezerwaty w MRU są także przyrodniczą perłą naszego województwa – zaznaczał dr Grzegorz Karcz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, który w sobotę, 7 stycznia, brał udział w dorocznym liczeniu zimujących tam skrzydlatych ssaków.

W akcji liczenia nietoperzy zimujących w MRU uczestniczyło 70 przyrodników z dziewięciu europejskich państw, w tym 47 obcokrajowców. Podzieleni na kilkuosobowe grupy spenetrowali wszystkie zakamarki podziemnej twierdzy. Na brak pracy nie narzekali, gdyż łączące bunkry korytarze mają około 32 km. długości. A po drodze czekały na nich do tego magazyny, komory i klatki schodowe.Liczeniem kierował dr Tomasz Kokurewicz z Wrocławia. Wyniki poznamy w niedzielę rano.
Przed rokiem – podczas podobnej akcji – naukowcy natrafili w MRU na 35 tys. 778 nietoperzy należących do dziesięciu gatunków.

W niedzielę naukowcy będą jeszcze liczyć skrzydlatych lokatorów bunkrów koło wsi Kursko, które nie są połączone korytarzami z głównym odcinkiem MRU między Boryszynem i Kęszycą. Pomagać im będą miłośnicy fortyfikacji ze stowarzyszenia Panzerwerk 7 z Międzyrzecza i Warszawy.

Wszystkie krajowe gatunki tych ssaków oraz ich siedliska objęte są ścisłą ochroną.

Więcej na ten temat w środę, 11 stycznia, w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”.

Zobacz też: Prawie jak dym. Oto przerażająca formacja milionów nietoperzy

źródło: STORYFUL

Przeczytaj również: Ukradli zielonogórzance 50 tys. zł. Działali metodą "na policjanta"

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy