Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Międzyrzeczu odkryto kolejną tajemniczą piwnicę. Nie wiadomo, co jest w środku

(dab)
Tajemnicza piwnica biegnie równolegle do remontowanej ul. Młyńskiej.
Tajemnicza piwnica biegnie równolegle do remontowanej ul. Młyńskiej. Dariusz Brożek
Podczas remontu ul. Młyńskiej w Międzyrzeczu odkopano następną piwnicę sprzed kilkuset lat. W środku jest zawalona gruzem, dlatego nie wiadomo, czy kryje jakieś tajemnice. Zostanie zbadana w poniedziałek.

O remoncie ul. Młyńskiej w Międzyrzeczu piszemy od dwóch miesięcy na naszym portalu i w "Gazecie Lubuskiej". Przypominamy, że to serce i kolebka starego miasta, dlatego prace drogowe nadzorują archeolodzy z Fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dwa tygodnie temu natrafili tam na piwnicę, wybudowaną prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII w. Przed kilkoma dniami odkopali następną. Ma łukowate sklepienie i około siedmiu metrów długości. Prawdopodobnie jest jeszcze starsza od tej pierwszej. Wybudowana jest bowiem z cegieł i z kamieni.

- Jest zawalona. Na jej stropie widać ślady znacznie młodszych budowali - mówi archeolog Wojciech Kaczor, który kieruje badaniami.

Zobacz też: Lubuskie po przejściu burz. Strażacy mieli pełne ręce roboty (zdjęcia)

Piwnica znajduje się około 40 m. od skrzyżowania Młyńskiej z ulicami Waszkiewicza i Świerczewskiego. Biegnie wzdłuż jezdni. Do 1945 r. stały tam mieszczańskie kamienice, które zostały jednak zniszczone pod koniec drugiej wojny przez radzieckich żołnierzy, a potem wyburzone. Cegły wywieziono na odbudowę Warszawy, zaś gruzem wzmacniano wały nad Obrą. Reliktem po tych budynkach są właśnie piwnice.

- Piwnice są jednak znacznie starsze od kamienic, które stały tam przed drugą wojną światową. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dawniej po rozebraniu domu następny stawano na jego fundamentach. Dlatego wiele budynków na naszej starówce ma znacznie starsze piwnice. Podobnie jest z naszym ratuszem. Jego piwnice pamiętają prawdopodobnie czasy Stefana Batorego, który wydał mieszczanom pozwolenie na wybudowanie siedziby władz miejskich. Parter i następne kondygnacje są jednak młodsze, gdyż magistrat był kilka razy przebudowywany - tłumaczy miejscowy regionalista Andrzej Chmielewski.

Archeolodzy odkryli ostatnio także wiele fragmentów porcelany. W poprzedniej piwnicy odnaleziono trochę bezwartościowych przedmiotów codziennego użytków. Nie wiadomo, co znajduje się w tej, którą odkryto przed kilkoma dniami.- W poniedziałek zaczniemy ją rozkopywać i sprawdzimy, czy aby nie kryje jakichś tajemnic - mówi W. Kaczor.

Los tajemniczej budowli zdaje się być przesądzony. Prawdopodobnie zostanie wyburzona, gdyż koliduje z budowanym wzdłuż drogi kolektorem ściekowym. Przypominamy, że poprzednia piwnica została częściowo rozebrana i następnie zasypana.

Remont Młyńskiej powoli dobiega końca. Finał prac wyznaczono na połowę sierpnia.

Przeczytaj też:Tak otwieraliśmy S3 z Gorzowa do Międzyrzecza (wideo, zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska