Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W muzeum w Międzychodzie otwarto ciekawą wystawę

Dariusz Brożek
- Na wystawie prezentujemy między innymi macewy. Dzięki nim na dawnym cmentarzu żydowskim powstanie lapidarium - zapowiada Artur Paczesny z muzeum.
- Na wystawie prezentujemy między innymi macewy. Dzięki nim na dawnym cmentarzu żydowskim powstanie lapidarium - zapowiada Artur Paczesny z muzeum. fot. Dariusz Brożek
Można tam zobaczyć eksponaty, które odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych na Ziemi Międzychodzkiej w latach 1975-2009.

Największego odkrycia dokonał w 1975 r. Zenon Kowal podczas prac polowych w Gralewie wyorał z ziemi około pięciu tysięcy srebrnych monet datowanych od czasów Władysława Jagiełły po panowanie Zygmunta I Starego.

Większość z odkrytych wtedy monet znajduje się w Poznaniu, cześć trafiła potem do Gorzowa Wlkp. - To było największe znalezisko numizmatyczne w Wielkopolsce. Prawdziwy skarb. My prezentujemy na wystawie sześć monet, tak zwanych półgroszy koronnych - mówi muzealnik Artur Paczesny.

Wystawa czynna będzie do października. Wchodząc do głównej sali od razu rzuca się w oczy szkielet dziecka. Odnaleziony został w Łowyniu na tzw. cmentarzu epidemicznym. Chowano tam ofiary epidemii dżumy, która w latach 1709-1710 spustoszyła Ziemię Międzychodzką. Kronikarze skrupulatnie odnotowali, że zmarli wtedy wszyscy mieszkańcy Łowynia.

Ważnym reliktem miejscowej historii są również macewy - płyty nagrobne z żydowskiego cmentarza. Został zniszczony po drugiej wojnie, ale w mieście zachowało się wiele płyt i co pewien czas międzychodzianie odnajdują kolejne i przynoszą je do muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska