Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Ziemi Wschowskiej można oglądać prace Geta Stankiewicza. Jest też katalog prac, które są w kolekcji muzeum [WIDEO, ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Eugeniusz Józef Stankiewicz (1942 – 2011), mistrz miedziorytu i wybitny polski grafik. Honorowy obywatel  Wschowy, w której mieszkał do czasu wyjazdu na studia. Jego twórczy dorobek prezentowano do tej pory w Muzeum Ziemi Wschowskiej  już  trzy razy na wystawach czasowych:w 2009 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz. Wystawa prac wielkiego miedziorytnika”,w 2012 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz – Transformacja dialogu”,w 2016 roku na wystawie „Czas przez nikogo niezłapany” prezentującej pierwszy etap budowy kolekcji.
Eugeniusz Józef Stankiewicz (1942 – 2011), mistrz miedziorytu i wybitny polski grafik. Honorowy obywatel Wschowy, w której mieszkał do czasu wyjazdu na studia. Jego twórczy dorobek prezentowano do tej pory w Muzeum Ziemi Wschowskiej już trzy razy na wystawach czasowych:w 2009 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz. Wystawa prac wielkiego miedziorytnika”,w 2012 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz – Transformacja dialogu”,w 2016 roku na wystawie „Czas przez nikogo niezłapany” prezentującej pierwszy etap budowy kolekcji. Prace Eugeniusza Geta Stankiewicza z kolekcji Muzeum Ziemi Wschowskiej
Kolekcję Eugeniusza Geta Stankiewicza oglądać można na stałej wystawie w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Zamkowym 2. Warto po obejrzeniu za jakiś czas wrócić, bo obrazy będą się zmieniały. W kolekcji jest ich znacznie więcej niż można zobaczyć na raz w specjalne wydzielonym pomieszczeniu na ekspozycję.

Wystawie towarzyszy katalog "Czas poprzez nikogo niezłapany". - Skarb jest zgromadzony w miejscu gdzie powstawał - napisał Mirosław Ratajczak, który doskonale zna twórczość Eugeniusza Geta Stankiewicza, jest autorem monumentalnego dzieła na jego temat.

Wystawie towarzyszy katalog „Czas poprzez nikogo niezłamany”. - Skarb jest zgromadzony w miejscu gdzie powstawał - napisał Mirosław Ratajczak, który doskonale zna twórczość Eugeniusza Geta Stankiewicza, jest autorem monumentalnego dzieła na jego temat.
- Czas, który artysta spędził we Wschowie, dzieciństwo i dorastanie, pierwsza fascynacja sztuką, działalność w kole amatorów plastyków prowadzonego wtedy przez wybitnego Ignacego Bieńka miały ogromny wpływ na jego twórczość. Spotkanie z Ignacym Bieńkiem na pewno spowodowało eksplozję talentu. Nam się udało zgromadzić te prace i możemy być dumni, bo inne muzea ich nie mają – podkreśla Marta Małkus, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej. – Artysta później pracował w technikach graficznych, czyli powielanych, takie prace mają i Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które chroniło te prace przed cenzurą, czyli zniszczeniem i Ossolineum, również Muzeum Ziemi Lubuskiej. Natomiast my mamy prace z tego okresu amatorskiego, ale są one unikatami.

Publikacja pt. „Czas przez nikogo niezłapany" została dofinansowana w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych” ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zawiera opis 318 prac, które MZW zgromadziło w okresie 2009-2018. Katalog został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu m.in. Powiatu Wschowskiego, Banku Spółdzielczego we Wschowie, firmy AKME Zdzisław Wiśniewski z Wrocławia, AGRI GeM Spółka z o.o. Wschowa, Piekarni Wacław Gierczak ze Wschowy, Sklepu Wielobranżowego „Marco” Marek Śladewski, Przedsiębiorstwa Nasienno-Zaopatrzeniowego Wójcik Spółka z o.o. Sp.k.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska