Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W naborze 2019 spotkają się absolwenci gimnazjów i podstawówek. Placówki są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów?

kali, egj, mak, kol
W tym roku po raz ostatni gimnazjaliści z Jedynki w Zielonej Górze skoczą na pożegnanie do basenu
W tym roku po raz ostatni gimnazjaliści z Jedynki w Zielonej Górze skoczą na pożegnanie do basenu Mariusz Kapała
W tym roku czekają nas podwójne nabory do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Czy placówki są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów? Czy oznacza to konieczność nauki na zmiany?

W tym roku czekają nas podwójne nabory do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Czy placówki są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów? Czy oznacza to konieczność nauki na zmiany?

Zielona Góra
- Podwójny? - dziwi się wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - W przypadku Zielonej Góry to będzie 2,5 raza większy nabór. Dlaczego? A to z tego powodu, że przed laty poszło z własnego wyboru 500 sześciolatków (obok siedmiolatków) do pierwszej klasy. Zielona Góra była drugim miastem w Polsce z tak dużą liczbą sześciolatków. Chwalono ją za tak sprawnie przeprowadzony nabór. Wszystko po to, by nie skumulować potem dwóch roczników. Po ostatniej reformie oświaty wyszło jednak, że nie warto było się tak starać...

Wiceprezydent podkreśla, że miasto od dawna przygotowuje się do przyjęcia zwiększonej liczby uczniów. Stąd różne analizy. Od kilku lat zielonogórskie gimnazja kończyło ok. 1,3 tys. uczniów. Do szkół ponadgimnazjalnych miasto przyjmowało ok. 2,5 tys. młodych ludzi. Teraz trzeba będzie pomnożyć to przez 2,5.

Czy w związku z tym młodzież czeka nauka na zmiany? Zdaniem wiceprezydent Haręźlak, jeśli nauka w szkołach się wydłuży, to maksymalnie do godz. 17.00. Problemów z lokalami być nie powinno. Bo w VII LO jest sporo miejsca, podobnie w Zespole Szkół Technicznych. W IV LO, które od września stanie się miejską placówką, nie będzie już klas gimnazjalnych. V LO przeniosło się do byłego Gimnazjum nr 7 i ma obecnie więcej sal do dyspozycji niż w poprzedniej siedzibie. Dyrektorzy szkół określają maksymalną liczbę oddziałów, które mogą utworzyć. Miasto od kilku lat tak prowadzi nabór, by we wszystkich placówkach znaleźli się uczniowie. I by było odpowiednio dużo miejsca dla uczniów z podwójnego naboru. Problem może być z nauczycielami, bo już dziś jest ich deficyt.

- My uwzględniamy w naborze nie tylko podwójny rocznik, ale także to, co będzie się działo w kolejnych latach, w tym i zerowy rocznik - dodaje W. Haręźlak.

Powiat zielonogórski
Także i w powiecie nie przewiduje się problemów z podwójnym naborem do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Sulechowskie szkoły (LO i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego) są wystarczająco duże, by pomieścić większą liczbę oddziałów. Starostwo bierze pod uwagę, że ok. 30 proc. absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych nie wybierze szkół w Sulechowie, lecz w Zielonej Górze. I tak - jak informuje naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych w starostwie Irena Podsiadły - do ogólniaka planuje się przyjąć od września 120 uczniów (60 do 3-letniego LO, 60 do 4-letniego LO), do technikum w CKZiUS - 140 osób (56 do 4-letniego technikum oraz 84 do 5-letniego), do szkoły branżowej w CKZiU - 140 uczniów. Z kadrą nie powinno być problemów. Bo dziś część nauczycieli nie pracuje na pełnych etatach albo uzupełnia je w innych placówkach. W powiecie jest jeszcze LO w Czerwieńsku, które podlega gminie samorządowej. Ono też nie będzie miało problemów lokalowych, bo przeniosło się do obiektu po gimnazjum.

Powiat świebodziński
- Problemem zajmujemy się od października ub.r. Szkoły są przygotowane na przyjęcie większej liczby uczniów. Według danych przekazanych przez dyrektorów, największy wzrost liczby uczniów może być w LO im. H. Sienkiewicza. Z dwóch do sześciu klas. W technikach nie powinno być takich problemów, bo oczywiście będzie więcej oddziałów, ale szkoły są na tyle duże, że powinny pomieścić wszystkich chętnych uczniów. Dyrektorzy będą korzystać z potencjału obecnej kadry, nauczyciele dostaną więcej godzin, a w następnej kolejności będą poszukiwani nowi pracownicy - mówi Artur Karkocki, naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych w starostwie.

Powiat krośnieński
W Gubinie są aż trzy szkoły ponadpodstawowe: LO im. B. Chrobrego zarządzane przez miejski samorząd i dwie placówki powiatowe - Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i Zespół Szkół Licealnych i Technicznych. W Krośnie tylko jedna - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. - W jednym budynku mieściło się do tej pory gimnazjum i LO, więc nie potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń, liczba etatów też się nie zmieni - opowiada burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak. Podobnie wypowiadają się w starostwie: - Wszystkie placówki są przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika - podkreśla wicestarosta Ryszard Zakrzewski. - Kiedyś w każdej klasie było znacznie więcej uczniów...

Powiat nowosolski
- Z wypowiedzi dyrektorów, którzy prezentowali stan prac przygotowawczych, wynika, że placówki są przygotowane do przyjęcia do podwójnego rocznika - podkreśla Sylwia Wojtasik z zarządu powiatu nowosolskiego. - Nie ma zagrożenia dwuzmianowością. Mogą być dłużej zajęcia, do godz. 17 w pracowniach specjalistycznych w „Elektryku”. 22 lutego odbędzie się specjalna sesja po to, żeby przedstawić radnym szczegóły tego tematu.

Zakłada się, że szkoły będą miały dwa razy tyle klas, ile jest obecnie. - Na pewno będą większe koszty z wiązane z zatrudnieniem pracowników, w związku z tym, że będzie większa ilość godzin. Ale będzie wyższa kwota subwencji, o ponad 2,5 mln zł, także powiat zabezpieczył wyższą kwotę rezerwy celowej - mówi Sylwia Wojtasik.

Z informacji dyrektorów wynika, że nie będzie brakowało nauczycieli przedmiotów ogólnych. - Kwestia, jakie zawody uczniowie wybiorą, determinuje zatrudnienie nauczycieli zawodu. Trudno dziś powiedzieć kategorycznie, czy w tym, czy tamtym zawodzie będzie brakować nauczyciela - wyjaśnia Grzegorz Kőningsberg, dyrektor CKZiU „Elektryk”. - Ten problem będzie się pogłębiał, nie tylko w związku z podwójnym naborem, ale ze zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Praca dla inżynierów jest znacznie lepiej płatna w firmach.

Powiat wschowski
- Będziemy ponosić dodatkowe koszty w związku z podwójnym rocznikiem w szkołach podległych powiatowi - potwierdza Beata Fic z wydziału organizacyjnego, edukacji i spraw społecznych w starostwie we Wschowie. - Ale dziś brak jest arkuszy organizacyjnych szkół, które pozwoliłyby na dokładne oszacowanie kosztów.

Przedstawicielka powiatu zapewnia, że placówki są przystosowane do większej liczby uczniów. - Konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych nauczycieli w zależności od liczby oddziałów klas pierwszych. Lekcje nie będą odbywały się na dwie zmiany - podkreśla Beata Fic.

Powiat żagański
Tu największą szkołą jest Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.W tym roku w pięciu klasach I uczy się tu 125 uczniów, od września tych klas może być nawet 10. Ale i na to szkoła jest przygotowana. - Od dawna robimy analizy i możemy uspokoić rodziców, że każdy chętny absolwent zarówno gimnazjum, jak i kl. VIII znajdzie w szkole miejsce. - Dzięki bogatej ofercie szkoły, absolwent, który uzyska zbyt małą liczbę punktów np. do LO czy technikum mechatronicznego, ma szansę na naukę w klasie zawodowej. Mamy bardzo dobre zaplecze lokalowe, świetnie wyposażone pracownie, więc pomieszczą się wszyscy, którzy naszą szkołę wybiorą.- zapewnia dyrektor Zbigniew Stebelski. - Może być jedynie problem z nauczycielami języka polskiego czy matematyki.

Powiat żarski
Obecnie we wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat uczy się ok. 3 tys. uczniów. Bartłomiej Kubiak, naczelnik edukacji i zdrowia w żarskim starostwie uspokaja, że wszystkie szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat są przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika. W zeszłym roku nabór był na poziomie 670 uczniów, we wrześniu możemy przyjąć prawie 1.700 uczniów.- Od dwóch lat się do tego przygotowujemy, już w zeszłym roku ograniczyliśmy nabór do niektórych typów szkół, ubranżowiliśmy je, uporządkowaliśmy system, wreszcie w szkołach zawodowych nie ma LO, a są jedynie w Zespole Szkół Licealnych w „Prusie”. Nasze szkoły są duże, i dotąd lokalowo nie wszystkie były do końca wykorzystane. Teraz przy podwójnym roczniku, zarówno zaplecze lokalowe, stan kadry w poszczególnych placówkach da takie same szanse na przyjęcie uczniom kończącym gimnazjum, jak i ośmioklasistom. Największą jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Typowo męska dotąd szkoła teraz otwiera się też na kierunki, w których lepiej sprawdzają się dziewczęta. - Taki jest wymóg rynku pracy na naszym terenie - mówi Robert Nowaczyński, dyrektor CKZIU.- Sporo u nas firm transportowo- logistycznych, więc jest ogromne zapotrzebowanie na zawody związane z dystrybucją towarów. Takie kierunki otwieramy, oprócz wiodących - mechaników samochodowych, które prowadzimy od lat. Dlatego trzeba będzie przezbroić zaplecza także pod potrzeby klas dziewczęcych.

W tej chwili w klasach CKZIU uczy się 500 osób, w zeszłym roku do kl. I przyszło 100 osób, we wrześniu nabór może być dwa razy większy. Ale i na to szkoła jest przygotowana. - Będzie brakowało trochę kadry, zarówno nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, jak i zawodowych, ale już prowadzone są rozmowy...

SKĄD TEN PODWÓJNY NABÓR?

Reforma oświaty likwiduje gimnazja. W tym roku te szkoły opuści ostatni rocznik. Absolwenci gimnazjów zdawać będą egzamin gimnazjalny i podczas naboru starać się o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych (np. w LO uczyć się będą 3 lata, w technikum - 4 lata). Ale w tym roku naukę skończy też pierwszy rocznik nowo utworzonych 8-klasowych szkół podstawowych. Oni to po raz pierwszy zdawać będą egzamin ósmoklasisty. I także starać się o przyjęcie do ogólniaków, techników, szkół branżowych. Z tym że obowiązywać ich będą inne podstawy programowe i dłuższa nauka (np. w LO - 4 lata, w technikum - 5 lat).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska