MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli powstał nowy mural. Pierwsze opinie mieszkańców są jednoznaczne. Jest przepiękny

Eliza Gniewek-Juszczak
Nowa Sól ma nowy mural.
Nowa Sól ma nowy mural. Stowarzyszenie PARK/Facebook
Nowy mural pojawił się w Nowej Soli. – Pomyślałam, że trzeba coś zrobić, żeby to miejsce nie stało się kątem, tylko pięknym zakątkiem – mówi Elżbieta Gonet, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli.

Mural powstał w tydzień. I jest dla mieszkańców miasta prawdziwą niespodzianką. Kiedy pokazaliśmy zdjęcie na profilu Nowa Sól Naszemiasto.pl na Facebooku opinie były jednoznaczne. Internauci zgodnie ocenili, że jest przepiękny. Ale nikt nie domyślał się jeszcze miejsca, w którym dzieło powstało. Autorem jest Bartosz Cichoracki, artysta z Poznania znany pod pseudonimem Someart.

Nowe dzieło sztuki ulicznej w Nowej Soli

Nowy mural jest w miejscu dawnej sceny w Ogrodzie Sztuk, który należy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli.
Scena, gdyby miała być nadal używana, musiałaby zostać wyremontowana. W ubiegłym roku dyrektor biblioteki i władze miasta porozumieli się co do tego, że są w mieście też inne sceny, z których można korzystać, a powstanie też nowa w Parku Odry przy ul. Wrocławskiej, więc remontu bibliotecznej sceny nie będzie. Miała tę wadę, że popołudniami latem mocno świeciło tutaj słońce, co nie było komfortowe dla artystów. Zadaszenie nie chroniło przed deszczem.

Wiedziałam, że trzeba coś zrobić, żeby to miejsce nie stało się kątem, tylko pięknym zakątkiem.

– Było nieestetycznie. Wszystko wymagało zmian, kiedy zapadła decyzja, że nie odbudowujemy, wiedziałam, że trzeba coś zrobić, żeby to miejsce nie stało się kątem, tylko pięknym zakątkiem – podkreśla dyrektor biblioteki Elżbieta Gonet. – Pomyślałam, że mural byłby świetnym rozwiązaniem. Nawiązałam współpracę ze stowarzyszeniem P.A.R.K., które robi świetną robotę dla miasta. Wspólnie wybraliśmy artystę, z którym dogadywałam się na temat formy, nie chcąc narzucać swojej woli, bo to jest dzieło sztuki. Wskazywałam tylko elementy, które byłyby istotne w Ogrodzie Sztuk, czyli trochę ogrodu i trochę sztuki i tak powstał ten mural.
Dyrektor biblioteki podkreśla, że gdyby nie epidemia koronawirusa byłyby inne warunki i cały proces wyboru projektu mógłby być bardziej widoczny, więcej osób mogłoby brać w nim udział.

Można już oglądać nowy mural codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu Sztuk

W niedzielę, 10 maja odbył się techniczny odbiór muralu. Pierwsi zobaczyli efekt działań pracownicy. Bardzo im się spodobał. – Pierwsza myśl odbiorcy może być taka, dlaczego ten mural nie jest kolorowy. Ale barwny jest ogród. To nie ma być fototapeta roślinna, ale zindywidualizowane dzieło sztuki. Jest częścią ogrodu, ale jednocześnie odrębnym pejzażem i chyba taki jest. Kolory by przeszkadzały – zaznacza dyrektor Gonet.

Planujemy na początku czerwca zorganizować wystawę plenerową. Raz w roku zmieniamy wystawę na ekspozytorach w Ogrodzie Sztuk.

Ogród Sztuk jest otwarty od momentu, kiedy na nowo zostały otwarte parki. Na razie nie działają fontanny. Można spacerować.
– Planujemy na początku czerwca zorganizować wystawę plenerową. Raz w roku zmieniamy wystawę na ekspozytorach w Ogrodzie Sztuk. Planujemy tym razem pokazać grafiki autora muralu. Tym samym cały sezon będzie u nas pod znakiem Somearta – dodaje Elżbieta Gonet.

Pomysł na mural
Łukasz Hendel, który prowadzi stowarzyszenie P.A.R.K. też jest zadowolony z efektów podjętej współpracy. – To zasługa pani dyrektor biblioteki, że zdecydowała się na taką formę udekorowania parku. Mural wykonał Bartosz Cichoracki. Tworzył go przez ostatni tydzień – mówi prezes stowarzyszenia. – W niedzielę praca została odebrana. Byli obecni prawie wszyscy, a może i wszyscy pracownicy biblioteki. Nie spodziewaliśmy się, że przyjdą. To było bardzo miłe. Były oklaski. Z naszego punktu widzenia to bardzo udana realizacja. Jesteśmy zadowoleni, artysta też. Mam nadzieję, że może zarządcy kolejnych budynków zdecydują się na takie kroki. Polecamy taką formę udekorowania następnych ścian w mieście.

Z naszego punktu widzenia to bardzo udana realizacja. Jesteśmy zadowoleni, artysta też.

Przypomnijmy, że wcześniej murale powstały na pl. Wyzwolenia i na ścianie kamienicy pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Głowackiego.

Autor nowego muralu w Nowej Soli

Someart to artysta z Poznania. Zajmuje się malarstwem, sztuką uliczną i fotografią analogową. Z powodzeniem bierze udział w festiwalach artystycznych i wystawach. O autorze muralu można przeczytać na jego stronie: amsomeart.com. Artysta prowadzi też profil na Facebooku.

Zobacz zdjęcia z archiwalnych imprez w Bibliotece Miejskiej w Nowej Soli

Ciekawostki o Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Rozmowa z Jakubem Pietrzykiem autorem fotografii otworkowych Nowej Soli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska