Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nowosolskim Malpolu powstaje pierwszy na świecie pomnik Wikipedii

Filip Pobihuszka 68 387 52 87 [email protected]
Tak będzie wyglądał pomnik.
Tak będzie wyglądał pomnik. Filip Pobihuszka
Pomnik zostanie odsłonięty w Słubicach.

Nie bez powodu Wikipedię okrzyknięto największym projektem współtworzonym kiedykolwiek przez ludzi. To kompendium wiedzy całej ludzkości. Internetowa encyklopedia, która podczas 14 lat istnienia doczekała się 30 milionów haseł w 280 językach. A wśród tysięcy anonimowych twórców, Polacy od zawsze byli jednymi z najaktywniejszych.

Pomnik Wikipedii Malpol
I to właśnie w Polsce stanie pierwszy na świecie pomnik Wikipedii, a dokładniej na Placu Frankfurckim, nieopodal Collegium Polonicum w Słubicach. Okazuje się jednak, że przedsięwzięcie ma także nowosolski wątek, bo niezwykła rzeźba powstaje w właśnie w Nowej Soli. Jak łatwo się domyślić, stoi za tym firma Malpol, która ma na swoim koncie niejedno podobne zlecenie. O szczegółach niezwykłego zlecenia opowiada Marcin Walasek, który przyznaje, że zgoda na publikowanie zdjęć powstającego pomnika przyszła aż z San Francisco, gdzie swoją siedzibę ma wydawca Wikipedii, fundacja Wikimedia. - Cieszymy się przede wszystkim z tego, że możemy tego typu projekty realizować. Bo choć to jest globalna sprawa, to my jesteśmy do tego jak najbardziej przygotowani. Cieszy również fakt, że pomnik powstaje właśnie w Nowej Soli. Nasze miasto ma w tym wszystkim swoją cegiełkę - mówi przedstawiciel firmy. Od strony technicznej, produkcja pomnika jest dość skomplikowana. - Powodem jest złożoność projektu z elementów konstrukcji stalowej umiejscowionej wewnątrz rzeźby.  Ten pomnik musi być wytrzymały i przetrwać lata. - wyjaśnia M. Walasek. Sam proces produkcji w nomenklaturze „malpolowskiej” przebiegł błyskawicznie, bo pomnik powstał w „zaledwie” półtora miesiąca.

Odsłonięcie zaplanowano na  22 października. Zostało więc mniej niż dwa tygodnie na dokończenie prac i transport pomnika. Oryginalny monument nie jest bowiem jednolity. Składa się z kilku elementów, które muszą idealnie do siebie pasować. - Sama kula, każda z tych postaci i to, na czym stoją - to wszystko są odrębne elementy, które trzeba złożyć w jednolitą całość - mówi M. Walasek i dodaje, że ostateczny kolor, jaki uzyska rzeźba, to „stare złoto”.

Pomysł stworzenia pomnika zrodził się cztery lata temu w głowie dr. Krzysztofa Wojciechowskiego, dyrektora Collegium Polonicum. Z kolei za projekt odpowiedzialny jest absolwent słubickiej uczelni, ormiański rzeźbiarz Mihran Hakobyan. Budowę sfinansowała gmina, a odsłonięcie poprzedzi sesja naukowa z udziałem m.in. prof. Dariusza Jemielniaka, autora pierwszej na świecie socjologicznej książki o Wikipedii. Obecność zapowiedziała też reprezentacja Wikimedia Foundation z San Francisco. - To bezwzględnie pierwszy pomnik Wikipedii. Stanie się atrakcją turystyczną, a oddźwięk na świecie będzie zapewne spory. Gratulacje dla Słubic ! - kwituje M. Walasek.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska