Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Miasteczku będą kształcić przyszłą kadrę dla PGE Gubin

(jan)
Dzięki współpracy, uczniowie, po wybudowaniu kopalni, będą mogli znaleźć tam zatrudnienie
Dzięki współpracy, uczniowie, po wybudowaniu kopalni, będą mogli znaleźć tam zatrudnienie Tomasz Gawałkiewicz
W czwartek, 24 kwietnia, Polska Grupa Energetyczna Gubin objęła oficjalnie patronatem Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

- To dopiero początek naszej współpracy - zapowiadał w czwartek Sławomir Kopyciel, dyrektor placówki z Nowego Miasteczka.

25 kwietnia doszło do podpisania listu intencyjnego, dzięki któremu gmina oficjalnie rozpoczęła współpracę ze spółką, która w przyszłości ma wybudować w Brodach kopalnię odkrywkową oraz elektrociepłownię.

- Cel jest prosty i klarowny: dzięki wsparciu merytorycznemu PGE Gubin, nasza szkoła będzie mogła się rozwijać oraz szkolić przyszłych techników górnictwa odkrywkowego - tłumaczył burmistrz gminy, Wiesław Szkondziak. - To pozwoli zapewnić spółce w przyszłości wykwalifikowanych pracowników, co oczywiście wiąże się ze zmniejszeniem bezrobocia w naszej okolicy - podkreślał włodarz. - Zamierzamy zaszczepić w naszym regionie elementy górnictwa, jesteśmy również blisko kombinatu KGHM, który również potrzebuje kadr i z którym również nawiązujemy rozmowy. Zależy nam, aby młodzież wychodząca z naszej szkoła była pracownikami wartościowymi - zaznaczał.

Przeczytaj też:W Nowym Miasteczku będą kształcić kadrę dla państwowej spółki?

Przedstawiciele PGE Gubin również nie ukrywali swojego zadowolenia. - Od dawna wspieramy wiele projektów. Teraz chcemy w miarę naszych możliwości udzielać wszelkiego wsparcia merytorycznego szkole w Nowym Miasteczku. W przyszłości będzie to także organizacja zajęć praktycznych dla uczniów - mówił Wojciech Sawicki, prezes zarządu spółki. - Mówimy o konkretnych miejscach pracy dla kadry, która będzie uczyć się w tej szkole, choć oddziaływanie będzie tak naprawdę na całe otoczenie - dodawała Hanna Mrówczyńska, dyrektor spółki PGE Gubin. - Wszelka działalność, która ma dać młodym ludziom pracę zaraz po zakończeniu nauki, jest kierunkiem słusznym - podkreślała.

- Uruchomimy w naszej szkole kierunki, które są niezbędne do prowadzenia prac wydobywczych jak również do obsługi energii konwencjonalnej czyli elektrociepłowni. Technik górnictwa odkrywkowego, technik mechanik - wyliczał S. Kopyciel. Takie kierunki planujemy uruchomić już od września - dodawał.

Podczas podpisania umowy obecny był również Bogdan Mucha, doradca wojewody lubuskiego. - Powiedzmy wprost: od budowy kompleksu odkrywkowego w Brodach nie ma już odwrotu - to rzecz niezbędna dla naszego regionu, w tej sprawie jednym głosem mówią zarówno urząd marszałkowski jak i wojewoda - podkreślał. - Kompleks, który powstanie, zatrudniać będzie około 2 tys. osób. Potrzebni tam będą ludzie z naszego terenu, a dziś mamy do czynienia z bardzo konkretnym działaniem - podkreślał. - Dość już produkowania bezrobotnych w średnich i wyższych szkołach - dodawał.

- Zależy nam na tym, aby szkoła rozwijała się, a dzisiejsza umowa, jest kolejnym krokiem ku temu - podkreślał na koniec S. Kopyciel.

Przeczytaj też:Szkoła dostała skrzydeł. Uczniowie z Nowego Miasteczka będą mieć praktyki na lotnisku w Poznaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska