Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W okolicy Zielonej Góry można poczuć się jak... w Toskanii. Gdzie można znaleźć tak piękne winnice? [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Zza winorośli wyłania się piękny dom właściciela winnicy.
Zza winorośli wyłania się piękny dom właściciela winnicy. Natalia Dyjas
Siedemnaście kilometrów. Taka odległość dzieli Zieloną Górę od Zaboru. Na trasie pomiędzy tymi dwoma miejscowościami znajduje się zaś niewielka wieś - Łaz, w której można poczuć się niemal jak w Toskanii. Zresztą, przekonacie się sami!

Siedemnaście kilometrów. Taka odległość dzieli Zieloną Górę od Zaboru. Na trasie pomiędzy tymi dwoma miejscowościami znajduje się zaś niewielka wieś - Łaz, w której można poczuć się niemal jak w Toskanii. Zresztą, przekonacie się sami!

Do Zaboru można szybko dostać się na rowerze albo samochodem. Teraz, kiedy pogoda jest coraz piękniejsza, ciekawe i dość bezpieczne trasy zachęcają do wybrania się na wycieczkę. (Do Zaboru dostaniemy się chociażby jadąc w okolicy strefy gospodarczo-przemysłowej, a dalej przez Droszków).

Na trasie pomiędzy Zieloną Górą, a miejscowością z pięknym pałacem znajduje się Łaz - niewielka, ale pięknie położona wieś z winnicami. Tutejszy klimat, ale i specyficzne ukształtowanie terenu, sprzyja rozwojowi winorośli. Sami zaś właściciele winnic często organizują otwarte weekendy, w trakcie których mieszkańcy nie tylko mogą dowiedzieć się więcej o uprawie winorośli, ale i spróbować lokalnych produktów. Warto więc, jądąc do Zaboru, zatrzymać się w tym miejscu. A już w samym Zaborze odwiedzić Lubuskie Centrum Winiarstwa, w okolicy którego lokalni winiarze również posiadają swoje uprawy.

A teraz parę słów o pięknym pałacu w Zaborze. W skład pałacowego zespołu wchodzą m.in. barokowe budynki. Sam obiekt jest zaś otoczony suchą fosą. Jego budowa ruszyła w drugiej połowie XVII w. Budynek zmieniał właścicieli, by w wieku XVIII trafić w posiadanie Fryderyka Augusta Cosel, syna samego Augusta Mocnego i hrabiny Cosel. Pałac, m.in. ze względu na pożar, był przebudowywany, przez dekady znów zmieniał też swoich właścicieli, by w latach 1918-1945 trafić pod opiekę Herminy, drugiej małżon­ki Wilhelma II. Po drugiej wojnie światowej w obiekcie działało m.in. przeciwgruźliczne sanatorium dla dzieci.

Teraz obiekt został odnowiony, wyremontowano Salę Kryształową, a w samym pałacu obecnie działa w nim Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży, stąd wnętrza nie są dostępne dla turystów...

ZOBACZ TEŻ: Nie wiesz, gdzie spędzić majówkę? Warto odwiedzić odremontowany park w Zielonej Górze Ochli! [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska