Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Otyniu będzie kapsuła czasu dla potomnych

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Gminne Centrum Kultury w Otyniu
Gminne Centrum Kultury w Otyniu Eliza Gniewek-Juszczak
W sobotę, 18 listopada, w Gminnym Centrum Kultury będzie można zapisać się w historii gminy. Odbędą się prace związane z przygotowaniem kapsuły czasu.

W sylwestrową noc, kiedy zegar przekroczy północ wieś Otyń stanie się miastem. Przygotowania formalności trwały długo, teraz szykowane są już okoliczności świętowania tego faktu. Powstaje m.in. kapsuła czasu. Będzie ona wykonana z blachy miedzianej, na którą przyklejonych zostanie 50 małych płytek. W tym momencie zaczyna się pole aktywności dla mieszkańców gminy, którzy mogą wykonać zdobienia kafelków. – Dowolność prac jest ogromna. Mile widziane będą nawiązania do herbu i historii gminy - mówi Krzysztof Gąsior, dyrektor Gminnego Centrum Kultury.

Zobacz też: OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE MIEJSCA NA ZIEMI LUBUSKIEJ [ZDJĘCIA, CZ. 1]

Z najpiękniejszych kafelków powstanie mozaika, która ozdobi kapsułę. W sobotę, 18 listopada do Gminnego Centrum Kultury będą mogli przyjść wszyscy zainteresowani wykonaniem takiej płytki. W akcji biorą udział też uczniowie szkół w Otyniu i Niedoradzu oraz uczestnicy zajęć w pracowni ceramiki i szkła.

- Mamy piec do wypalania ceramiki. Wszystkie kafelki zostaną wypalone i spośród nich zostaną wybrane te najpiękniejsze, które ozdobią kapsułę – opowiada dyrektor Gąsior. – Zostanie ona też ozdobiona herbem gminy, który wykonany będzie w formie witrażu.
Jeszcze nie jest pewne ,gdzie dokładnie zostanie wmurowana kapsuła. Będzie artystycznie zdobiona, więc jest możliwe, że znajdzie takie miejsce przed ratuszem, aby mogła być oglądana przez mieszkańców i gości.

- Cieszymy się z przywrócenia praw miejskich. To prestiż dla całej społeczności – podkreśla dyrektor GCK. - Kiedy ktoś za 50 czy 100 lat otworzy kapsułę dowie się m.in., że istniała u nas taka pracownia ceramiki i szkła. Każdy zainteresowany ozdabiając płytkę, może tym samym zapisać się w historii Otynia.

Kapsuła będzie miała taką wielkość, że zmieszczą się w niej dokumenty wielkości A4 które nie będą musiały być składane.
Impreza dla mieszkańców z okazji nadania praw miejskich odbędzie się w sylwestrową noc na rynku. Oficjalną uroczystość zaplanowano 12 stycznia w miejscowej szkole podstawowej.

Zobacz też: OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE MIEJSCA NA ZIEMI LUBUSKIEJ [ZDJĘCIA, CZ. 2]

Dla przyjeżdżających do Otynia artystów z pewnością nadal liczyć się będzie publiczność, której wrażliwość jest już dobrze znana. Wielu twórców, którzy przyjeżdżają do Otynia z koncertami, wystawami i kabaretami, wraca do tego miejsca. Zawsze sala jest pełna, a odbiór artystycznego przekazu znakomity, a to jest dla artystów pewnie najważniejsze.

Otyń będzie jedyną lubuską miejscowością, która 1 stycznia 2018 roku zmieni swój status.

Zobacz też: Kultura na haku 10 listopada 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska