MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w Gorzowie Wlkp. w kinie Helios gimnazjaliści prezentowali filmy o uzależnieniach

Krzysztof Korsak 0 95 722 57 72 [email protected]
fot. Krzysztof Tomicz
- Używki nie powinny pisać nam scenariusza życia - tłumaczył Marcin Fryga, gimnazjalista z Gubina. Jego dwuminutowy spot wygrał w wojewódzkim konkursie "Uzależnieniom mówię nie".

Film "Krótki życiorys" przygotowywał trzy dni. Pokazuje człowieka od kołyski aż do śmierci przez narkotyki w młodym wieku. - Pomysł podsunął mi tata. A sam widziałem też ludzi uzależnionych na ulicy, którzy wyglądali jak w rynsztoku - opowiadał.

Chłopak ostrzegał przede wszystkim przed narkomanią. - Mam nadzieję, że mój film dotrze do rówieśników - mówił.

Daje do myślenia

Gimnazjalistka Roksana Krupiak ze Skwierzyny zajęła drugie miejsce. Jej spot "Czasem warto zastanowić się…" to także film o śmierci przez uzależnienia. - Zrobiłam go, bo uważam, że nie warto wciągać się w narkotyki, alkohol czy papierosy. To może się skończyć na cmentarzu - tłumaczyła i przyznała, że problem narkotyków jest wśród jej rówieśników powszechny.

Film "Niedorosłość" zdobył trzecią pozycję i nagrodę publiczności. To dzieło Krystyny Starosty z Mirosławic Dolnych (gm. Żary). Pokazywał on zdjęcia podstawionych uczniów ze strzykawkami, alkoholem czy papierosami. - Próbowaliśmy coś nakręcić, ale przy tym było za dużo śmiechu i zdecydowaliśmy się na fotki - przyznała dziewczyna. Uzależnieniom mówi stanowcze "nie". - To dzisiaj jest niby modne.

Młodzi myślą, że jak wezmą narkotyki, to są dorośli. Mówią: "jak nie bierzesz, to jesteś dzieciak". A jest dokładnie odwrotnie - opowiadała. Nie ukrywa, że w jej towarzystwie także jest z tym problem. - Koledzy i koleżanki mówili mi, że występ w filmie dał im dużo do myślenia - przekazywała.

Lepsze niż ulotka

(fot. fot. Krzysztof Tomicz)

A jej nauczyciel Krzysztof Dubicki, który nadzorował produkcję filmu, dodał, że każda forma docierania do młodzieży jest dobra. - Ale najlepiej jak młody mówi do młodego, a nie jakiś stary wapniak. To do nich bardziej przemawia - przekonywał.

Konkurs zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji. - Chcieliśmy zachęcić młodzież do pokazania, jak radzić sobie z uzależnieniem i jaka jest na to alternatywa - mówił podkom. Piotr Wiśniewski z wydziału prewencji.

Na konkurs nadesłano siedem prac. Nagrodami były kamery. Wszystkie pokazano przed ponad 100-osobową publicznością w kinie Helios. - Taka forma jest krótka, treściwa, pomysłowa i lepiej do nas trafia, niż ulotka, która zaraz ląduje w śmietniku - mówili widzowie Janusz Siwik i Daniel Baś, gimnazjaliści z Gorzowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska