Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce jakoś wstydzimy się patriotyzmu

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
- Kocham swój kraj. Jestem dumny z bycia Polakiem - mówi Ryszard Buchta. Ustawił przed domem maszt, na którym flagi powiewają na co dzień, a nie tylko od państwowego święta.
- Kocham swój kraj. Jestem dumny z bycia Polakiem - mówi Ryszard Buchta. Ustawił przed domem maszt, na którym flagi powiewają na co dzień, a nie tylko od państwowego święta. fot. Paweł Janczaruk
- Za to w Ameryce przy każdej posesji na honorowym miejscu wisi flaga. Też postanowiliśmy pokazać, że jesteśmy dumni z bycia Polakami - mówią państwo Buchtowie z Książa Śląskiego.

Anna Wolańska-Buchta w USA była z wizytą u koleżanki. Jej mąż Ryszard, pułkownik (obecnie w stanie spoczynku) odwiedził Stany Zjednoczone zawodowo. Niezależnie od siebie, obojgu rzuciło się w oczy jedno. To, jak bardzo Amerykanie są dumni ze swojej flagi państwowej, jak się nią chwalą. I jak bardzo jest to powszechny zwyczaj w kraju, który niesłusznie przywykliśmy krytykować za powierzchowność. Sentymentalny patriotyzm na pokaz.

- To dla nich zupełnie naturalne działanie. Na podmiejskich osiedlach w USA, przy każdym domu widziałem garaż, na podjeździe dwa samochody i obowiązkowo maszt z dumnie eksponowanym sztandarem - wspomina pan Ryszard. - Z kolei w jednostce wojskowej, w której gościłem, codziennie odbywała się specjalna uroczystość wciągania flagi na maszt rano i zdejmowania jej wieczorem. Naprawdę dało się odczuć, że to wszystko to nie był jedynie pusty rytuał, zwyczaj. To zewnętrzna deklaracja tego, co Amerykanie czują w sercach do własnego państwa i co z miłością okazują.
My w Polsce chwalimy się naszą wspaniałą historią, ale flagą głównie od święta. Często z takim poczuciem nieśmiałości, czy to nie obciach. Państwo Buchtowie chcieli pokazać, że można inaczej.

- Przecież jesteśmy dumni z bycia Polakami przez cały czas - tłumaczą małżonkowie. Okazja do zadziałania w iście amerykańskim stylu nadarzyła im się, gdy postawili własny dom. Piękny, z widokiem na las. Ziszczenie marzeń - o fajeczce pykanej na kanapie, psie leżącym u stóp, kominku z otwieranym paleniskiem i właśnie o maszcie. Stanął w reprezentacyjnej części dziedzińca, rok po zamieszkaniu w domu.

- Nawet najlepsze wizualizacje budynku i jego otoczenia nie pokażą, jak będzie wyglądała ta całość w rzeczywistości. Dlatego najgodniejsze miejsce na maszt wskazaliśmy najpóźniej - śmieje się pan Ryszard. - Najwięcej było dyskusji o jego wysokości. Żona bała się, że będzie za wysoki. Ja przekonywałem, że niski być nie może. Wyszedł nam idealny.

Na co dzień na ich maszcie wisi flaga małej ojczyzny Buchtów, czyli gminy Kożuchów. Jest niebiesko-biała i na początku była z nią śmieszna historia. Część sąsiadów myślała, że na wietrze łopoczą barwy... Izraela lub Grecji. To smutny dowód, że nie znamy lokalnych symboli. A przecież są piękne - i pod względem kolorystyki, i heraldyki, która podkreśla naszą lokalną tożsamość.

Z kolei przed każdym świętem państwowym na maszt Buchtów obowiązkowo wędruje flaga Rzeczpospolitej Polskiej. - Chciałoby się, żeby więcej ludzi ją wywieszało. Nie wiem, dlaczego tego nie robią. Może ten zwyczaj kojarzy się z poprzednim ustrojem, gdy był urzędowo egzekwowany? - zastanawia się pan Ryszard. - A przecież to taki piękny dowód na podkreślenie swojej miłości do naszego kraju. Ja jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i mieszkańcem gminy Kożuchów, dlatego okazuję to i na co dzień, i od święta.

Każdy tak może. Najbliższą oficjalną okazję do tego będziemy mieli 11 listopada w Święto Niepodległości. Na miejsce jego obchodów w Lubuskiem wojewoda Helena Hatka wyznaczyła Zieloną Górę, w której będzie m.in. msza święta w konkatedrze pw. św. Jadwigi i uroczysty apel.

NASZA FLAGA

Prawo dopiero od kilku lat zezwala używania barw Rzeczypospolitej Polskiej do podkreślenia znaczenia uroczystych wydarzeń - także prywatnych, rodzinnych. Możemy już wyrażać polskość i na co dzień - co jeszcze w 1997 r. było zabronione ustawą! To dlatego w Gorzowie patrole policji nakazywały ściąganie flag z myjni przy ul. Piłsudskiego. Właściciele, mimo groźby kolegium, nie ugięli się, a później rozgorzała ogólnopolska dyskusja, czy wolno zwykłym obywatelom wieszać flagi narodowe. I w końcu politycy zmienili nieżyciową ustawę. Dzięki niej możemy codzienne manifestować swoją polskość. Ale pod pewnymi warunkami, o których informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

I tak:

* Flagę można podnieść tylko na maszcie ustawionym przed domem lub wystawionym z okna. Nie można go umieszczać na szczycie dachu.
* Flagę można też zawiesić pionowo. Trzeba jednak pamiętać, że biel musi znajdować się zawsze tuż przy maszcie.
* Szczególny sposób obchodzenia się z flagą narodową obowiązuje w wypadku ogłoszenia przez prezydenta żałoby narodowej. Na ten czas powinna być opuszczona do połowy wysokości masztu (te wywieszone na drzewcach muszą być przewiązane kirem). Flagi zawieszonej pionowo nie opuszcza się do połowy, więc nie powinna być wywieszana podczas żałoby.
* Przy eksponowaniu polskiej flagi wraz z innymi obowiązuje ściśle określona zasada, że ma ona pierwszeństwo przed każdą inną. Nawet gościa, który do nas przyjechał.
* Dla flagi państwowej miejscem honorowym jest prawa strona, czyli - patrząc od frontu na budynek - powinniśmy ją mieć po swojej lewej stronie. Wywieszając ją w towarzystwie wizerunku Orła Białego, musimy pamiętać, aby znajdowała się na prawo od godła (po stronie, w którą patrzy orzeł). Również wywieszając flagę na balkonie, powinniśmy umieszczać ją w jego prawej części.
* Obecnie w RP używane są dwa wzory flagi państwowej. Biało-czerwona oraz biało-czerwona z godłem Polski na białym polu. Flaga z herbem nie jest dopuszczona do użytku prywatnego!
* Materiał musi być zawsze czysty, o czytelnych barwach i wzorze. Nie umieszcza się na nim żadnych napisów lub rysunków. Flaga nie może być też postrzępiona i zmięta. Ani dotykać podłogi, ziemi lub wody.
* Jedynym godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Kodeks karny przewiduje surową karę (nawet do roku pozbawienia wolności) za jej znieważenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska