Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce trwa zmasowany atak spoofingowy i phishingowy. Oszuści podszywają się pod znane instytucje i domagają się opłaty zaległości

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Podejrzane telefony, sms-y, e-maile i linki można przesłać na numer 799 448 084, wykorzystując w swoim telefonie funkcję „przekaż” albo „udostępnij”. Wiadomość trafi bezpośrednio do analityków CSIRT NASK, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń.
Podejrzane telefony, sms-y, e-maile i linki można przesłać na numer 799 448 084, wykorzystując w swoim telefonie funkcję „przekaż” albo „udostępnij”. Wiadomość trafi bezpośrednio do analityków CSIRT NASK, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Pixabay
Coraz więcej osób staje się ofiarami ataków ze strony oszustów, którzy wykorzystują ataki spoofingowe. Polegają one na podszywaniu się pod firmy oraz instytucje w rozmowach telefonicznych. Oprócz tego oszuści wykorzystują metody phishingowe. W wiadomościach mailowych oraz sms-owych informują ludzi o zaległościach na rachunkach i apelują o uregulowaniu płatności. Co warto wiedzieć o tych atakach?

Atak spoofingowy. Co to jest?

O atakach spoofingowych przestrzega Cyfryzacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która informuje, że w ostatnim czasie liczba złośliwych ataków, w tym na osoby publiczne jest ogromna.

- Spoofing to w dużym uproszczeniu podszywanie się pod innego użytkownika sieci - informuje Cyfryzacja KPRM.

Oszuści, którzy wykorzystują metodę spoofingu telefonicznego podszywają się pod konkretne numery, dzwoniąc z nich do ofiar i udając właściciela danego numeru. Podszywają się pod różne osoby. Mogą udawać naszego znajomego, pracownika banku, urzędnika czy nawet policjanta.

- Identyfikacja połączeń przychodzących nie zawsze jest wiarygodna. Istnieje możliwość zamiany numeru strony inicjującej połączenie - dodają.

Pandemia to czas, w którym oszuści działają równie intensywnie, jak zwykle. Poznańscy policjanci ostrzegają: przestępcy często wybierają na swoje ofiary seniorów i seniorki. Dlatego warto poznać ich metody, by nie dać się okraść. Prezentujemy najczęściej stosowane przez oszustów metody. Przejdź do galerii---------->

Poznańscy policjanci apelują: seniorze, nie daj się oszustom...

Atak phishingowy. Co to jest?

Coraz więcej osób informuje nas także o sms-ach oraz wiadomościach mailowych, które zawierają informacje o zaległościach związanych z rachunkami. Dotyczy to często rachunków za prąd, gaz, a także nieuregulowane przesyłki pocztowe. W treści wiadomości zawarty jest link, który jest niebezpieczny i pod żadnym pozorem nie należy w niego wchodzić.

- Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami - SMSem, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie - rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach - dodaje Cyfryzacja KPRM.

Sprawdź też:

Gdzie zgłaszać podejrzane telefony, sms-y, e-maile?

Zgłaszać można też podejrzane, zawierające linki, SMSy. Wystarczy przesłać je na numer 799 448 084, wykorzystując w swoim telefonie funkcję „przekaż” albo „udostępnij”. Wiadomość trafi bezpośrednio do analityków CSIRT NASK, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Z jednego numeru można zgłosić maksymalnie trzy wiadomości w ciągu czterech godzin.

Zobacz też:

Oszuści i naciągacze poszukiwani przez policję z Wielkopolsk...

Tak wyglądają najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Zobacz zdję...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska