Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce wciąż ubywa świń, w dobie kryzysu będzie ich coraz mniej. Za niecałe 3 lata może zniknąć połowa hodowli

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie 9,79 mln sztuk trzody chlewnej.
Pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie 9,79 mln sztuk trzody chlewnej. GettyImages/deyanarobova
W ciągu ostatnich 3 miesięcy liczba stad trzody chlewnej zmalała o 5,7 proc. do 66 tysięcy. Jeśli trend spadkowy utrzyma się w kolejnym kwartale, będzie oznaczać to, że w ciągu 2,5 roku zniknie połowa hodowli w Polsce – alarmuje Gobarto. Na zmniejszenie produkcji trzody chlewnej mają wpływ rosnące ceny, nieopłacalność produkcji oraz rozprzestrzenianie się ASF na terenie kraju.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że w Polsce mamy zarejestrowanych 66,2 tys. stad trzody chlewnej. Dane pochodzą z końca marca 2022 roku, a to oznacza, że na przestrzeni pierwszego kwartału ich liczba zmniejszyła się o 5,7 procent. Dziennie ubywało 51 stad, przy utrzymaniu trendu spadkowego za 2-3 miesiące może być o połowę mniej hodowli niż na koniec 2019 roku.

Na spadek produkcji mają wpływ koszty produkcji oraz ASF

Na drastyczny spadek mają wpływ m.in. nieopłacalność produkcji oraz ASF. Choć Główny Inspektorat Weterynarii nie stwierdził u trzody chlewnej nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń, większość kraju wciąż pozostaje w strefach objętych ograniczeniami. W 2021 roku w Polsce stwierdzono 124 ogniska choroby, w których znajdowało się przeszło 42 tys. świń.

Niskie pogłowie. Największe spadki na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie 9,79 mln sztuk trzody chlewnej, w porównaniu do 10,14 mln z początku roku. W ciągu trzech miesięcy liczba świń zmniejszyła się o 355 tys., co daje średnią 4,6 tys. każdego dnia. Na minusie jest jedenaście województw. Największe spadki odnotowały zachodniopomorskie (-41,2 proc.), dolnośląskie (-12,9 proc.) i lubuskie (-7,8 proc). Z kolei wzrosty zaobserwowano m.in. na Podlasiu i Małopolsce.

3 proc. największych gospodarstw odpowiada za ponad połowę hodowli

Eksperci Gobarto przekazują, że w Polsce od lat obserwujemy profesjonalizację hodowli przejawiającą się w zmniejszaniu liczby małych stad i rosnącej liczbie dużych. Dane za kwartał pokazują dalsze wzrosty zarówno liczby hodowli powyżej 100 sztuk, jak i znajdującego się w nich pogłowia. Choć rośnie liczba stad do 10 sztuk, dane z 3 miesięcy nie pozwalają wyciągać długoterminowych wniosków.

3 proc. największych gospodarstw, tj. posiadających ponad 1000 sztuk trzody chlewnej, odpowiada za ponad połowę hodowli świń w Polsce. W przeciągu kwartału statystyczne stado powiększyło się o trzy świnie, liczy teraz 148.

Źródło: Gobarto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska