Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty. Sprawdź, na czym polegają.

kali
W Szkole Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze (dawne Gimnazjum nr 6) przeprowadzono najpierw egzaminy gimnazjalne, a od poniedziałku odbędą się tu egzaminy ósmoklasisty.
W Szkole Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze (dawne Gimnazjum nr 6) przeprowadzono najpierw egzaminy gimnazjalne, a od poniedziałku odbędą się tu egzaminy ósmoklasisty. Mariusz Kapała
W poniedziałek po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Tego dnia o 9.00 uczniowie będą rozwiązywać arkusz z zadaniami z języka polskiego. Egzamin ten potrwa 120 minut. We wtorek, także o 9.00, uczniowie klas ósmych przystąpią do rozwiązywania zadań matematycznych, na ten egzamin przewidziano 100 minut. Trzeciego dnia, w środę, także o 9.00, rozpocznie egzamin z języka obcego nowożytnego. Będzie on trwał 90 minut.

W poniedziałek do egzaminu z języka polskiego w woj. lubuskim powinno przystąpić 10.097 uczniów z 311 szkół, w tym pięciu dla dorosłych! Najwięcej ósmoklasistów będzie rozwiązywało zadania z arkusza egzaminacyjnego w Zielonej Górze, bo 1.620 oraz w Gorzowie – 1.176. W niektórych szkołach, dawnych gimnazjach, które w wyniku reformy oświaty przekształciły się w szkoły podstawowe, będą to już kolejne egzaminy. W zeszłą środę, czwartek i piątek zorganizowano ostatnie egzaminy gimnazjalne, a od poniedziałku do środy trzeba będzie przeprowadzić pierwsze egzaminy ósmoklasisty.

SKĄD SIĘ WZIĘŁY EGZAMINY ÓSMOKLASISTY?
To wynik wprowadzonej przez rząd reformy oświaty, czyli likwidacji gimnazjów i utworzenie ośmioklasowych szkół podstawowych. W tym roku naukę kończą ostatni rocznik gimnazjalistów i pierwszy rocznik klas ósmych szkół podstawowych. I jedni, i drudzy walczyć będą o przyjęcia do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, czyli liceów, techników, szkół branżowych. W tych placówkach będą od września osobne klasy pierwsze dla absolwentów podstawówek (nauka w LO trwać będzie cztery lata, w technikach – pięć) i dla absolwentów gimnazjów (LO – trzy lata, technikum – cztery). Obowiązywać ich będą osobne programy nauczania. Ale by dostać się do wybranej szkoły, uczniowie muszą dobrze zdać egzaminy. One są bowiem ważnym kryterium przy przyjęciach.

CO MOŻNA ZABRAĆ NA EGZAMIN?
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

KTO SPRAWDZI ARKUSZE EGZAMINACYJNE?
Sprawdzą je egzaminatorzy, czyli nauczyciele ze specjalnymi uprawnieniami (szkolenie, zakończone egzaminem). Jak zapewnia dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, strajk nauczycieli nie będzie przeszkoda w sprawdzeniu prac.

WYNIKI EGZAMINU
Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna - w dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY OD 2020 ROKU
Od roku 2022 ósmoklasista przystąpi do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Akcja wsparcia dla strajkujących pedagogów pod hasłem "Lekcja solidarności z Nauczycielami". Co najmniej kilkaset osób zjawiło się na placu przed Filharmonią Zielonogórską.

ZIELONA GÓRA: Lekcja solidarności z nauczycielami. Kilkaset ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska