Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Rusza konkurs dla młodych archiwistów

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Szukanie rodzinnych korzeni może być pasjonujące i pouczające.
Szukanie rodzinnych korzeni może być pasjonujące i pouczające. Pexels
Poszukiwanie rodzinnych korzeni i tajemnic przodków może być pasjonującą przygodą. Do odbycia takiej podróży w przeszłość zachęcają organizatorzy konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna". To ogólnopolskie przedsięwzięcie, w które włączyło się między innymi Archiwum Państwowe w Gorzowie.

Można stworzyć rodzinne drzewo

Babcia w sukni ślubnej, tata z nowym samochodem, listy pradziadka albo świadectwa szkolne cioci. Stare zdjęcia i dokumenty to bezcenne pamiątki, których warto strzec jak drogiego skarbu. Teraz nadarza się okazja, żeby odnaleźć takie domowe archiwa przechowywane w szufladach, szafach czy na strychach i zainteresować się historią swojego rodu.

Ogólnopolskie przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów szkół podstawowych, których zadaniem będzie stworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny. Konkurs ma być takim impulsem do działania dla tych młodych ludzi do tego, żeby zapytać rodziców lub dziadków o szczegóły dotyczące ich przeszłości i zebrać oraz udokumentować takie rodzinne pamiątki czy wspomnienia. To są często bardzo ciekawe historie, więc te zasłyszane opowieści będzie można przedstawić w kreatywny sposób - mówi Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie.

Nietypowa lekcja historii dla młodych

Głównym zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie rodzinnego drzewa genealogicznego. Aby to zrobić najpierw trzeba jednak zebrać jak najwięcej podstawowych informacji. Do tego przydadzą się wszelkie zdjęcia, dokumenty oraz metryki urodzin, ślubów czy zgonów.

Ważne jest nie tylko odtworzenie drzewa genealogicznego w kontekście samych członków rodziny, ale też znalezienie informacji o przodkach, czasach i warunkach, w jakich żyli oraz czym się wtedy zajmowali. Chodzi o odtworzenie wydarzeń również w szerszej perspektywie, bo przecież w historii rodzin tych młodych ludzi jest też historia naszego kraju oraz regionu. Nie ma lepszego sposobu jej przyswojenia niż powiązanie z bliskimi osobami. To jest coś zupełnie innego niż często abstrakcyjna wiedza przekazywana na lekcjach w szkole - tłumaczy Dariusz Rymar.

Przeczytaj też: Szkoły średnie w Gorzowie szykują dni otwarte. Czym będą kusić przyszłych uczniów?

W poszukiwaniu ciekawostek na temat swoich przodków warto także zajrzeć do gorzowskiego archiwum. Jego pracownicy udostępniają zgromadzone tam zasoby ułatwiając w ten sposób znalezienie informacji o dalszych członkach rodziny. Gotowe drzewa genealogiczne uczniowie mogą przesyłać mailowo. Termin składania prac upływa czwartego maja. Autorzy najciekawszych prac wezmą udział w ogólnopolskim finale.

Zobacz również:

Obejrzyj wideo: Gazeta Lubuska. Wschowa. Kontrowersje wokół pomysłu deptaka w mieście

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska