MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie krośnieńskim wciąż nie ma ani jednej osoby zakażonej koronawirusem, według statystyk. Ile testów wykonano w regionie?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
W powiecie krośnieńskim wciąż nie ma osoby zakażonej koronawirusem. Przynajmniej według danych krośnieńskiego sanepidu...
W powiecie krośnieńskim wciąż nie ma osoby zakażonej koronawirusem. Przynajmniej według danych krośnieńskiego sanepidu... Archiwum "GL"
Według najnowszych danych (z 14 kwietnia, godz. 10.00) z Powiatowego Sztabu Kryzysowego w Krośnie Odrzańskim na terenie powiatu krośnieńskiego wciąż nie ma mieszkańca zakażonego koronawirusem. Dla wielu to dobra wiadomość, choć coraz więcej osób ma wątpliwości i dopytuje o liczbę wykonywanych testów na terenie regionu.

Każdego dnia starostwo powiatowe w Krośnie Odrzańskim wydaje komunikat z danymi, dotyczącymi koronawirusa w regionie. Według najnowszych statystyk 350 osób jest objętych kwarantanną, 45 osób objęto nadzorem epidemiologicznym. Wciąż nie stwierdzono ani jednej osoby zakażonej koronawirusem w powiecie krośnieńskim.

Radosław Sujak: Do tej pory wykonano niecałe 150 testów

Nie wszyscy mieszkańcy wierzą w powyższe wyniki. Uważają, że na terenie powiatu krośnieńskiego już przebywają zakażeni oraz dopytują o liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa. O tym rozmawiamy z członkiem zarządu powiatu krośnieńskiego, Radosławem Sujakiem.

- Zgodnie z rządowymi wytycznymi testy są wykonywane tylko na osobach, które mają objawy bądź mieli kontakt z osobami zarażonymi - wyjaśnia R. Sujak.

Dodaje, że starostwo nie decyduje ile testów można przeprowadzić i kto może się im poddać. - Do tej pory w naszym powiecie 146 zostało skierowanych na badania pod kątem koronawirusa - informuje Sujak. - To dane z minionego piątku (10 kwietnia). Podała je powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Krośnie Odrzańskim.

Testy dla pracowników służby zdrowia i domów pomocy społecznej

Polski rząd dopuścił możliwość przeprowadzania testów w prywatnych laboratoriach, ale dotyczy to tylko pracowników służby zdrowia oraz domów pomocy społecznej. - Szpital Zachodnie Centrum Medyczne podpisał umowę z firmą Diagnostyka na wykonywanie tego typu testów. Są one finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Każdy taki test kosztuje ok. 400 zł - mówi R. Sujak. - Jednak żeby zrobić taki test, trzeba mieć zgodę lekarza, który wskaże, że u wspominanych wyżej pracowników występuje podejrzenie koronawirusa. To wciąż jest dla nas bardzo duże ułatwienie, bo np. będziemy mogli zdecydowanie szybciej diagnozować naszych ratowników, ponieważ od razu będziemy mogli pobrać im próbki i wysłać do prywatnego laboratorium. Takie rozwiązanie odciąży laboratoria, które wykonują testy na pozostałych osobach, u których wystąpiło podejrzenie zakażenia.

Testów jest za mało

Niektórzy mieszkańcy uważają, że wykonuje się za mało testów na koronawirusa.

- Gdyby była taka możliwość, to otworzyłbym punkt poboru próbek i badał każdego z podejrzeniem koronawirusa - przyznaje R. Sujak. - Takiej możliwości jednak nie ma.

Dodaje, że jego zdaniem w Polsce oraz regionie wykonuje się za mało testów na obecność COVID-19. - Obecnie mamy 350 osób na kwarantannie w powiecie krośnieńskim i nie ma obowiązku zbadania ich, jeśli nie wykazują odpowiednich objawów. Skąd jednak pewność, że osoba wracająca np. z Niemiec nie miała styczności z chorymi? - mówi Sujak. - Nie mamy jednak na to wpływu. Informujemy mieszkańców o danych, które otrzymujemy z sanepidu.

Jak czują się pacjenci oddziału zakaźnego w Zielonej Górze:

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska