Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie żagańskim folklor żyje i ma się bardzo dobrze

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Folk festiwale staną się tradycją w powiecie żagańskim.
Folk festiwale staną się tradycją w powiecie żagańskim. Małgorzata Trzcionkowska
- To dla nas bardzo ważne, że możemy zaprezentować to, co nam w duszy gra, na prawdziwej, dużej scenie - mówią ludowi śpiewacy.

Do tej pory właściwie jedynym festiwalem w powiecie żagańskim była ogólnopolska impreza pod hasłem "Ziemia i pieśń" w Szprotawie. A zespołów powstaje coraz więcej i chcą się prezentować publiczności. - Mamy 16 grup śpiewaczych - wylicza Aldona Slipaczek-Jurek ze starostwa powiatowego. - Są znane od lat, jak na przykład Gościeszanki z Gościeszowic, Watra z Brzeźnicy, czy Złote Łany z Bożnowa. Ale są też młodsze, jak Luna Rosa z Jelenina.

Miłośnicy muzyki folkowej w sobotę opanowali pałacowy dziedziniec. Dzięki dofinansowaniu programu Urzędu Marszałkowskiego udało się zorganizować zupełnie profesjonalną imprezę. - Bardzo chętnie wspieramy takie inicjatywy - zaznacza Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa lubuskiego.
W grupach śpiewaczych pojawia się coraz więcej młodych ludzi.

Na przykład Pod Różą cieszy się z dwóch siedmioletnich dziewczynek. - Wystąpiły z nami po raz pierwszy i były trochę stremowane - mówi Stanisława Szczepanik, szefowa grupy. - Dzięki młodym ludziom możemy mieć pewność, że nasza tradycja nie zginie.

Chór Pod Różą jest wyjątkowy, ponieważ ma aż 150 własnych utworów, napisanych przez Stanisławę Szczepanik i skomponowanych przez Włodzimierza Czernisza.

Nagrody dla wykonawców też nie były typowe. Wykonał je znany, żagański rzeźbiarz Jerzy Kupczyk, który do tej pory był kojarzony z diabłami i czartami. Ma nawet Galerię Dobrego Diabła w pałacowych piwnicach. Tym razem pokazał inną stronę swojej twórczości: całą kolekcję aniołów. - Mam jeszcze diabły - zaznacza. - Ale teraz zajmuję się aniołami. Bardzo pasują dla śpiewaków, którzy cieszą nasze uszy i dusze.
Starosta Henryk Janowicz zapowiedział, że festiwal będzie organizowany co roku, w maju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska