Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przyszłej Stacji Kultury Deszczno praca wre. Latem stacja ruszy pełną parą!

Anna Rimke
Anna Rimke
Prace przy remoncie i budowie Stacji Kultury rozpoczęły wiosną się w ubiegłym roku. Stacja Kultury Deszczno ma być gotowa już latem.
Prace przy remoncie i budowie Stacji Kultury rozpoczęły wiosną się w ubiegłym roku. Stacja Kultury Deszczno ma być gotowa już latem. Anna Rimke
Przeszklona weranda, na której będzie można poczytać przy stoliku książkę i pomachać przejeżdżającym obok pociągiem. Biblioteka w wagoniku, w której można się będzie zaszyć wśród książek. Już na jesień tak ma wyglądać Stacja Kultury w Deszcznie. Sprawdziliśmy, jak wygląda dziś.

- Ciężkie elementy budowlane już mamy zrobione. W zasadzie zostały prace bardziej wykończeniowe – inżynier budowy Paweł Przesmycki z firmy Pak - Bud oprowadza reportera po remontowanym właśnie budynku po dworcu PKP. Drzwi, a w zasadzie wielkich wrót wejściowych nie ma. Pojechały do renowacji. Wrócą oryginalne, ale w bardzo dobrym stanie.

W pomieszczeniu, które w przyszłości będzie wielofunkcyjną salą medialną, po prawej stronie w ścianie też jest ogromna dziura. Tu ma być duża witryna. Wysoka na 3,5 metra i szeroka na 2,8 metra. Do sali wielofunkcyjnej będzie dobudowana przeszklona weranda. Dokładnie pod istniejącym okapem parterowego budynku na wprost torów. Na werandzie stanie kilka stolików, przy których będzie można usiąść choćby z książką. Czy popatrzeć na przejeżdżające obok pociągi.

Trwa głosowanie...

Czy podoba ci się pomysł zagospodarowania budynku dworca PKP na Stację Kultury?

W sali wielofunkcyjnej w przyszłości będą mogły odbywać się zajęcia plastyczne, prezentacje multimedialne, zajęcia teatralne, konferencje czy spotkania w grupach tematycznych. Teraz stoją tu rusztowania. – Jesteśmy po wymianie więźby. W sumie większość konstrukcji jest nowa, którą połączyliśmy ze starą. A elementy poniżej krokwi będą widoczne – pokazuje drewniane belki pod sufitem inżynier Przesmycki. Tłumaczy też, dlaczego ocieplenie budynku jest robione wewnątrz. - Żeby nie zniszczyć wyglądu budynku, czyli tych czerwonych cegieł na elewacji – mówi P. Przesmycki. W starym budynku zaprojektowano również aneks kuchenny. A w holu przy wejściu niewielką szatnię.

Betonowe płyty na schodach

Z budynku po stacji kolejowej przechodzi się do dobudowanej nowej części. Ta ma zaokrąglony dach, tak jak typowy wagon kolejowy. Budynki się nie łączą „ściana w ścianę”, ale jest ponad metrowa przestrzeń między nimi.

– Z boku ma to wyglądać, jak przejście między wagonami – tłumaczy inżynier budowy.

W samym wagonie będzie się mieściła biblioteka gminna. Za biblioteką jest miejsce na serwerownię.

Stary budynek dworca jest trzykondygnacyjny. Na piętrze zaprojektowano dwa pomieszczenia biurowe i łazienki oraz pomieszczenie porządkowe.

Gotowe ma być już latem

Na poddaszu zaś będą pomieszczenia socjalne, wentylatornia i kotłownia gazowa. Wszędzie już są nowe ścianki działowe. Wymienione są też stare drewniane okna na aluminiowe. Ale w kształcie i stylu takim samym, jak były poprzednie.
Wykończenie wnętrz również zapowiada się ciekawie. Na podłogach mają być wykładziny elastyczne połączone z gresem. W łazienkach będzie głównie gres. Ściany w większości mają być malowane. Ale na klatce schodowej ściany zostaną obłożone betonowymi płytami ozdobnymi. Na schodach również będzie beton.

Do budynku ma prowadzić droga z kostki betonowej. Znajdzie się tu też parking na osiem aut. Od strony torów stanie ogrodzenie, głównie ze względów bezpieczeństwa.

Prace przy remoncie i budowie Stacji Kultury rozpoczęły wiosną się w ubiegłym roku. Wcześniej, bo siedem lat temu gminie udało się przejąć budynek od PKP za dosłowną złotówkę. Stacja Kultury Deszczno ma być gotowa już latem tego roku.
Całość ma kosztować 3,3 mln zł. Z czego 2,5 mln zł to dofinansowanie unijne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska