Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słońsku oddali hołd więźniom obozu koncentracyjnego i więzienia. 75 lat temu Rosjanie dokonali w tym miejscu makabrycznego odkrycia

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W Słońsku oddano hołd ofiarom więzienia Sonnenburg.
W Słońsku oddano hołd ofiarom więzienia Sonnenburg. Jakub Pikulik
819 - tyle ludzkich zwłok znaleźli Rosjanie na dziedzińcu więzienia Sonnenburg 31 stycznia 1945 r. Niemcy tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej wymordowali osadzonych tu więźniów. Sonnenburg był jednym z pierwszych obozów koncentracyjnych.

Delegacje kilku krajów, w tym wicepremier Luksemburga François Bausch, wzięły udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia ciężkiego więzienia Sonnenburg (dzisiejszy Słońsk). Na uroczystość przybyli też przedstawiciele wojska, duchowni, samorządowcy, delegacje policji, straży pożarnej i innych służb oraz mieszkańcy gminy. - Więzienie Sonnenburg było miejscem męki i śmierci tysięcy ludzi. Był to jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec, przekształcony później w ciężkie więzienie. Trafiali tu ci, którzy mieli odwagę przeciwstawić się faszyzmowi - mówi Janusz Krzyśków, wójt gminy Słońsk.

Trwa głosowanie...

Czy interesujesz się historią regionu, w którym mieszkasz?

Do Sonnenburga trafiali niemieccy opozycjoniści, uczeni, duchowni i zakonnice, politycy i wszyscy ci, którzy sprzeciwiali się faszyzmowi. Trafili tu też powstańcy warszawscy.

W Słońsku oddano hołd ofiarom więzienia Sonnenburg.
W Słońsku oddano hołd ofiarom więzienia Sonnenburg. Jakub Pikulik

Sonnenburg jest jak Katyń

W nocy z 30 na 31 stycznia Niemcy dokonali w Sonnenbugru prawdziwej rzezi. Na wieść, że wojska radzieckie zbliżają się do miejscowości, wymordowano 819 więźniów. Było wśród nich 91 Luksemburczyków. - Sonnenburg dla naszego narodu jest tym, czym Katyń dla Polaków. Pamięć tej strasznej tragedii jest w Luksemburgu pielęgnowana. 91 zamordowanych przez Niemców obywateli naszego kraju zostało osadzonych w Sonnenburgu, ponieważ odmówili służby w Wermachcie - mówi François Bausch.

onnenburg dla naszego narodu jest tym, czym Katyń dla polaków. Pamięć tej strasznej tragedii jest w Luksemburgu pielęgnowana

Sonnenburg to było piekło na ziemi

W pierwszym transporcie, który trafił do Sonnenburga (dzisiejszego Słońska), na początku kwietnia 1933 roku był m.in. Carl von Ossietzky, niemiecki pacyfista i publicysta, założyciel ruchu Nie wieder Krieg (Nigdy więcej wojny). Pod koniec lat'20 wydawał w Berlinie tygodnik " Die Weltbuehne", w którym przeciwstawiał się narastającemu w Niemczech faszyzmowi. To nie mogło podobać się Hitlerowi. Ossietzky trafił do obozu.

W pierwszym transporcie trafiło do Sonnenburga ponad 250 Niemców: literatów, deputowanych do Reistagu, naukowców, którzy tak jak Ossietzky sprzeciwiali się faszyzmowi. To skłoniło Hitlera do wydania miesiąc wcześniej dekretu o bezpieczeństwie państwa i narodu. Na jego mocy umieszczał on swoich przeciwników najpierw w więzieniach, a gdy zaczęło brakować w nich miejsc, kazał tworzyć obozy koncentracyjne. Ten w Słońsku był jednym z pierwszych.

Polecamy wideo: Słońsk (Sonnenburg) na archiwalnych pocztówkach

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska