Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słubicach muzyczny stan wyjątkowy

Beata Bielecka
Martyna Jakubowicz to mistrzyni nastrojowych utworów, które zaprezentuje w Słubicach.
Martyna Jakubowicz to mistrzyni nastrojowych utworów, które zaprezentuje w Słubicach. D. Kubiak
Prawie 20 koncertów po obu stronach granicy, od ballad, przez popowe utwory, aż po żywiołowe i taneczne klimaty bałkańsko-klezmerskie. Taki będzie tegoroczny festiwal transVOCALE, który rozpoczyna się w czwartek nad Odrą. Dla Czytelników mamy dwa darmowe karnety na wszystkie koncerty.

Studentka Alicja Michalak mówi, że jak co roku, będzie krążyć ze znajomymi między Słubicami i Frankfurtem, bo uwielbia tę imprezę. Festiwal Piosenki Autorskiej i Muzyki Świata, jedyny taki w zachodniej Polsce i wschodnich Niemczech, ma swoich wiernych fanów. -

Na scenach po obu stronach granicy prezentują się najbardziej odjechani muzykanci: wzięte szansonistki oraz piosenkarze ze wszystkich stron świata - mówi Tomasz Stefański ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, który wspólnie z Forum Kleista organizuje tę imprezę. Tak będzie i tym razem.

- Co roku, w listopadzie, w obu siostrzanych miastach, ogłaszany jest muzyczny stan wyjątkowy - żartuje T. Stefański, choć podkreśla, że słowo wyjątkowy, nie jest absolutnie przesadzone. Bo przecież w poprzednich festiwalowych edycjach wzięły udział takie gwiazdy jak: Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska czy Janusz Radek.

Oni zgarną nagrody

W tym roku swoimi balladami czarować będzie Martyna Jakubowicz (piątek 19.30-SMOK) oraz Szymon Zychowicz, niegdyś związany z krakowską Piwnicą pod Baranami (piątek 21.30 - SMOK). Artysta zaśpiewa też w czwartek o 19.00 we frankfurckim Forum Kleista na otwarcie festiwalu. Podobnie jak niemiecka szansonistka Anna Depenbusch, bo to oni otrzymają tegoroczną nagrodę transVOCALE.

- Na nasz festiwal powinien zawitać każdy, kto chciałby muzycznie zrozumieć świat - mówi T. Stefański. - Country, blues, czy soul, folk, pop, a może balkanbeat - festiwal otwarty jest na wszelkiego rodzaju eksperymenty - podkreśla. Na scenach pojawią się artyści z Polski i Niemiec, ale także z Austrii, USA, Włoch, Kanady, Irlandii czy bardziej egzotycznego Maroko i Wietnamu.

Opowiada, że nurt folkowy i muzyki świata reprezentowany będzie w tym roku głównie przez muzykę klezmerską. Stuprocentową żywiołowość na scenie zapewnią Bubliczki, polski zespół łączący elementy tradycji żydowskich z muzyką Kaszubów, Romów i bałkańskim bitem (piątek, 22.30 Forum Kleista), a o taneczną stronę festiwalu zadba zespół Mardi Grass BB (sobota 20.30 Forum Kleista). W piątek warto też wybrać się na koncert Basi Stępniak-Wilk (19.30 SMOK).

Ruszyła sprzedaż biletów

- Pomiędzy głównymi koncertami zapraszamy też do sali kameralnej SMOK-a na I piętro, gdzie we współpracy z klubem Prowincja przygotowaliśmy muzyczne niespodzianki. Piątkowy wieczór pod znakiem szeroko pojętego jazzowego grania umili Marcin Kajper Quartet, a w sobotę doskonały Bydgoszcz Klezmer Band zagra refleksyjne pieśni, ale także wybuchowe taneczne hity - zachęca T. Stefański.

Od dziś w SMOK-u można kupować bilety. Dzienny, na wszystkie koncerty danego dnia po obu stronach Odry, kosztuje 30 zł, karnet na cały festiwal - 80 zł. Dla naszych Czytelników mamy dwa karnety. Wystarczy przyjść dziś do naszej redakcji w Słubicach (plac Przyjaźni 18/11), w godzinach 12.00-16.00.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska