W Słubicach powstanie pierwszy na świecie pomnik Wikipedii

  W Słubicach powstanie pierwszy na świecie pomnik Wikipedii

  (beb)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Czterech mężczyzn dźwigających kulę, symbol Wikipedii, zrobiono z laminatu o wyglądzie mosiądzu. Pomnik o wysokości 1,7 metra stanie w parku przy placu Frankfurckim, dwa kroki od Collegium Polonicum, gdzie powstał jego pomysł.
  Pomnik nie jest jeszcze skończony, ale już widać, jak będzie wyglądał.

  Pomnik nie jest jeszcze skończony, ale już widać, jak będzie wyglądał. ©Archiwum

  Pomnik, który powstał według projektu ormiańskiego rzeźbiarza Mihrana Hakobyana, absolwenta Collegium Polonicum, zostanie odsłonięty 22 października, a w uroczystości weźmie udział m.in. przedstawiciel Wikimedia Foundation z San Francisco, wydawcy Wikipedii.

  Pomysłodawcą pomnika jest dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum i twórca fundacji na rzecz tej uczelni. Odsłonięcie pomnika, którego budowę sfinansowała gmina (kosztować będzie 43 tys. zł) poprzedzi sesja popularno-naukowa z udziałem.in. prof. Dariusza Jemielniaka, autora pierwszej na świecie socjologicznej książki o Wikipedii.

  - Wikipedia to największy projekt współtworzony kiedykolwiek przez ludzi - podkreśla Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum.
  - Tysiące anonimowych autorów zredagowało w 280 językach w ciągu 14 lat istnienia 30 milionów haseł stanowiących kompendium obecnej wiedzy ludzkości. Od początku Polacy należeli do najaktywniejszych współtwórców - dodaje.

  Burmistrz Tomasz Ciszewicz przyznaje, że pomysł pomnika bardzo mu się spodobał. - Stanie się atrakcją turystyczną naszego miasta i na pewno je wyróżni - uważa.


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018