Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę akcja ,,Godzina dla Ziemi”. O 20.30 wyłączamy światło

Redakcja
fot. archiwum
fot. archiwum
"Godzina dla Ziemi” to największa na świecie akcja na rzecz ograniczenia zmian klimatu. Jednego dnia o jednej porze osoby indywidualne i władze miast na jedną godzinę zgaszą miliony świateł w symbolicznym apelu o działanie na rzecz Ziemi. Akcja organizowana jest już po raz trzeci.

Celem akcji jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać jednemu z największych wyzwań naszych czasów – zmianom klimatycznym. WWF zachęca w ten sposób także do gaszenia zbędnego światła na co dzień.

Zdaniem naukowców akcja ma przynajmniej dwa aspekty - energetyczny i społeczny. - Wyłączenia każdej ilości odbiorników zasilanych energią elektryczną daje oszczędność paliwa jakie potrzebne byłoby na wytworzenie takiej ilości energii elektrycznej. Jednak problem pojawia się, gdy znów chcemy, aby cała Ziemia miała oświetlenie - zauważa dr Kazimierz Herlender z Instytutu Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej.

Tłumaczy, że wtedy w jednej chwili zapewnić odpowiednie moce w elektrowniach. Im większe moce chcemy włączyć do systemu elektroenergetycznego, tym musi to dłużej trwać. - Więc bilans zysków z wyłączenia nie wydaje się taki oczywisty - mówi dr K. Herlender. Innym bardzo ważnym problemem jest bezpieczeństwo publiczne - wyłączenie świateł na godzinę bardzo utrudnia poprawne funkcjonowanie wielu instytucji, a także życie zwykłych ludzi.

Według prof. Jana Danielewicza, Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, sens akcji "Godzina dla Ziemi” ma zdecydowanie wydźwięk propagandowy. Profesor zwraca uwagę na ogólny problem konieczności oszczędzania energii.

- Z punktu widzenia ekologii akcja przynosi bardzo pozytywny efekt. Uczy nawyku wyłączania świateł. Ciężko jednak uznać, że jest to droga do znacznego zmniejszenia zużycia energii - prof. J. Danielewicz.

Godzinę dla Ziemi w Polsce wspierają wybitni artyści, piosenkarze, dziennikarze czy podróżnicy m.in Urszula Dudziak czy Wojciech Mann.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska