Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę mieszkańcy posadzą 174 kasztanowce białe. To już kolejna akcja 800 drzew na jubileusz miasta

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zdjęcia z akacji sadzenia drzew na 800-lecie miasta, która odbyła się 5 listopada przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze.
Zdjęcia z akacji sadzenia drzew na 800-lecie miasta, która odbyła się 5 listopada przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze. Agnieszka Linka
W sobotę, 19 listopada, o godzinie 11.00 rozpocznie się druga odsłona akcji 800 drzew na 800-lecia Zielonej Góry. Tym razem dla mieszkańców przygotowano 174 kasztanowce, które zostaną posadzone przy Szosie Kisielińskiej i w Zielonej Górze Starym Kisielinie.

Miasto obchodzi w tym roku 800-lecie jego powstania, w przyszłym kolejny jubileusz – 700-lecie nadania praw miejskich. Oficjalne obchody zaplanowano od Winobrania 2022 do Winobrania 2023. Prezydent Janusz Kubicki i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. Czesław Osękowski poprosili mieszkańców o propozycje i pomysły związane z podwójnym jubileuszem miasta. I tak powstał Bank Dobrych Pomysłów. Jednym z pierwszych zgłoszonych był właśnie ten dotyczący nasadzenia 800 drzew na 800-lecie miasta.

Zdjęcia z akacji sadzenia drzew na 800-lecie miasta, która odbyła się 5 listopada przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze.

W sobotę mieszkańcy posadzą 174 kasztanowce białe. To już ko...

Sadzimy drzewa, tworzymy korytarze przewietrzające

Miasto zaplanowało, że w tym roku posadzi 400 drzew, w przyszłym kolejne 400. Każdy może włączyć się do akcji, posadzić swoje drzewo i zrobić sobie z nim zdjęcie. Pierwsza odsłona akcji odbył się 5 listopada. Przy al. Zjednoczenia posadzone zostały wtedy 93 lipy szerokolistne. Teraz przygotowano 174 kasztanowce białe. Mieszkańcy będą mogli je posadzić przy Szosie Kisielińskiej i w Starym Kisielinie. Trzeba jednak wcześniej zgłosić chęć udziału w akcji w Zakładzie Gospodarki Komunalnej do 17 listopada. Można zgłosić się mailowo na adres: [email protected].

Jak podkreśla przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów podwójnego jubileuszu miasta, prof. Czesław Osękowski – gatunki drzew i miejsca ich sadzenia wybierają przyrodnicy, naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Chodzi bowiem o to, by stworzyć tzw. korytarze przewietrzające, które spowodują, że będziemy mieć w mieście lepszy klimat.

Korytarze wprowadzą do centrum chłodne i wilgotne powietrze

Jak tłumaczył nam prof. dr hab. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego - przed 1945 rokiem, kiedy miasto miało niewiele ponad 20 tys. mieszkańców, już myślano, co będzie się tu działo wraz z jego rozwojem i zwiększaniem powierzchni zurbanizowanej. Ta prosta idea klinów zieleni, które mają łączyć centrum z terenem wokół miasta, rozwiązuje kilka problemów. Korytarze zieleni wprowadzają do centrum chłodne i wilgotne powietrze. Robi się przyjazny człowiekowi mikroklimat. Centrum jest przewietrzane, czyli wyprowadzany zostaje smog - cieplejsze powietrze powstające w centrum miasta unosi się i jest usuwane wraz z wiatrami. Korytarze stają się szlakami zwierząt zmierzających do centrum i z powrotem na peryferia. Mam tu na myśli oczywiście głównie ptaki i owady, ale także jeże, płazy – zwiększa się bioróżnorodność i podnosi się standard życia. Dodatkowy walor to wzrost cen nieruchomości otoczonych zielenią. I to nawet o 20 proc. Dlatego w wielu krajach mieszkańcy walczą o zazielenianie „plomb”, tworzenie zieleni między blokami, wspierają budowę nowych parków.

Zdjęcia z akacji sadzenia drzew na 800-lecie miasta, która odbyła się 5 listopada przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze.
Zdjęcia z akacji sadzenia drzew na 800-lecie miasta, która odbyła się 5 listopada przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze. Agnieszka Linka

Gdzie będą nowe nasadzenia

Gdzie pojawią się kolejne nasadzenia drzew? Wzdłuż ul. Dąbrówki, Długiej, al. Konstytucji 3 Maja i Wrocławskiej. Tu znajdzie miejsce 120 nowych drzew. Ulica Bankowa zyska znów drzewa. Zobaczymy tu 37 lip drobnolistnych. Otoczenie ronda Huszczy zaplanowano zadrzewić 204 lipami szerokolistnymi i 17 klonami. Posadzone zostanie też 80 drzew przy ulicy Herberta, na rondzie Rady Europy będzie ich 60, a w Nowym Kisielinie – 120.

Zobacz 20 kultowych miejsc:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska