W sobotę wielka uroczystość w Babimoście. Ustanowienie sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Kult Najświętszej Maryi Panny obdarzonej tytułem Gospodyni Babimojskiej związany jest z obrazem umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Babimoście
Kult Najświętszej Maryi Panny obdarzonej tytułem Gospodyni Babimojskiej związany jest z obrazem umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Babimoście Google Street View
W najbliższą sobotę 21 listopada, podczas mszy św. sprawowanej o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Babimoście bp Tadeusz Lityński nada tej świątyni status sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej.

Jak informuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze, wydarzenie będzie można śledzić dzięki transmisji w TVP3 Gorzów Wielkopolski oraz na stronie internetowej parafii (www.babimost.parafia.info.pl).

Kult Najświętszej Maryi Panny w Babimoście

Kult Najświętszej Maryi Panny obdarzonej tytułem Gospodyni Babimojskiej związany jest z obrazem umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Babimoście. Malowidło przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus i powstało prawdopodobnie w XV w. Modlący się przed tym wizerunkiem mieszkańcy doznawali licznych łask. Między innymi uznali, iż wstawiennictwu Gospodyni Babimojskiej zawdzięczają uratowanie miasta przed epidemią cholery w 1710 r. Jej kult odegrał też szczególną rolę w zachowaniu polskości w okresie Kulturkampfu.

Czytaj także

Zobacz też: Po rusztowaniu na szczyt; wieża kościoła w opactwie pocysterskim w Paradyżu

Uroczystości odbywają się corocznie 21 listopada

W okresie międzywojennym tradycja tego kultu nieco osłabła, ale w 1968 r., za sprawą ówczesnego proboszcza, ks. Józefa Janickiego, powrócono do uroczystych obchodów ku czci Gospodyni Babimojskiej urządzanych corocznie 21 listopada, a dalszy ich rozwój nastąpił w ostatnich latach, gdy Babimost stał się celem pielgrzymek dla Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości oraz miejscem diecezjalnej pielgrzymki kobiet.

Świątynia pod wezwaniem św. Wawrzyńca powstała w 1740 r.

Babimost po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach pisanych już w 1257 r. Miasto stanowiło wówczas lokalne centrum handlowo-rzemieślnicze. dla otaczających wiosek. Pierwszy drewniany kościół wybudowano w Babimoście w XII lub XIII w. Obecna barokowa świątynia pod wezwaniem św. Wawrzyńca powstała w 1740 r.

Podczas "potopu" szwedzkiego najeźdźcy zajęli miasto i 6 maja 1656 r. spalili na stosie babimojskich duszpasterzy: proboszcza - ks. Wojciecha Turopieskiego i wikariusza - ks. Marcina Paluszkiewicza. W sierpniu tego samego roku wymordowali ludność Babimostu i spalili miasto. W XVIII w. proboszczem Babimostu został ks. Józef Załuski, późniejszy biskup kijowski i założyciel Biblioteki Załuskich w Warszawie.

Czytaj także

Święto patronalne seminarium duchownego

Uroczystość Chrystusa Króla, przypadająca w tym roku 22 listopada, jest świętem patronalnym Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Ze względu na pandemię nie będzie wizyt wykładowców i alumnów w wybranych parafiach diecezji. Wiernym obecnym na mszach św. zostanie natomiast odczytany list rektora seminarium, ks. dr. Mariusza Jagielskiego.

W liście tym rektor wspomina o nowych doświadczeniach związanych z przeprowadzką seminarzystów do Gorzowa Wlkp. i o życiu seminaryjnym w czasie pandemii. Podejmuje również temat związany z treścią uroczystości Chrystusa Króla. Pisze o królestwie Bożym, które związane jest z obecnością Boga w ludzkiej historii.

Posługa kapłańska, do podjęcia której przygotowują się alumni naszego seminarium duchownego, to z jednej strony odkrywanie obecności Boga w życiu powołanego, z drugiej - gotowość do ofiarowania swojej obecności drugiemu człowiekowi. "Tylko tak prezbiter będzie mógł towarzyszyć innym, stawać się przewodnikiem i budować wspólnotę wiary z tymi wszystkimi, którzy w Chrystusie rozpoznali nadchodzące już Boże Królestwo. Ale powołanie kapłańskie to także gotowość do wypowiadania „jestem” wobec tych, którzy tej Bożej obecności nie potrafią dziś odnaleźć – niekiedy w dramacie swojej historii, niekiedy z powodu zgorszenia, a niekiedy w tajemnicy, którą zna tylko Bóg" - czytamy w liście.

Czytaj także

17 alumnów przygotowuje się do kapłaństwa

W Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym aktualnie przygotowuje się do kapłaństwa 17 alumnów. W maju tego roku 5 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Od bieżącego roku akademickiego miejscem zamieszkania i formacji alumnów stał się dawny dom biskupi w Gorzowie Wlkp. chociaż formalnie siedzibą seminarium nadal pozostaje Paradyż.

Uroczystość Chrystusa Króla obchodzona jest w ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Czytaj także

Zobacz również: Sulechów - Przekazanie kościoła na rzecz Skarbu Państwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie