Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę wybieraliśmy najlepsze lubuskie wypieki. Ale były ciacha! (zdjęcia)

Małgorzata Trzcionkowska
To my wygrałyśmy? - Z niedowierzaniem mówiła Monika Jarysz z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska, gm. Babimost. - Nie mogę w to uwierzyć!

[galeria_glowna]

W sobotę lubuskie ciacho wybieraliśmy we wsi Łaz koło Żar. To była druga część konkursu Gazety Lubuskiej, na najwspanialsze i najbliższe naszemu województwu wypieki, przygotowane przez panie z KGW. - Z pomysłem na konkurs zadzwoniła do mnie Agnieszka Stawiarska z Gazety Lubuskiej - wspomina Krystyna Stachów, przewodnicząca wojewódzkiego stowarzyszenia kółek rolniczych oraz rady wojewódzkiej kobiet zrzeszonych w KGW. - Przy kawie z redaktor naczelną propozycja nabrała kształtów. W ub. roku, podczas targów rolniczych w Gliśnie wybrano ciacha północnej części województwa. Teraz czas na część południową.

Do konkursu, który odbył się w nowej świetlicy wiejskiej we wsi Łaz, zgłoszono 24 ciasta. Jury pod przewodnictwem K. Stachów oceniało cztery kryteria; związek z regionem, smak, pomysłowość wykonania i wygląd.

Jury uznało, że najwspanialszy wypiek, nazwany Kramską Fantazją zaprezentowało KGW Nowe Kramsko. - Przepis na ciasto wymyśliło 10 pań, podczas zebrania w kole - wspomina M. Jarysz. - To była dowolna kompozycja, którą nazwałyśmy fantazją. Najpierw zrobiłyśmy próbę, ale muszę powiedzieć, że jej efekty nie zadowoliły wszystkich. Jednak ostateczna wersja znalazła uznanie u większości.

Pani Monika prywatnie bardzo lubi piec, szczególnie ciasta drożdżowe. Jednak ostatnio częściej piecze jej synowa. Domownicy lubią ciasta z owocami, niezbyt słodkie. M. Jarysz nie przepada za pieczeniem tortów i stara się tego unikać.

Drugie miejsce zajęły panie ze stowarzyszenia kobiet z Osiecznicy koło Krosna Odrzańskiego. Zaprezentowały wspaniałego karpia z ciasta, z łuskami z migdałów, przybranego rodzynkami, migdałami i cytrusami. Chociaż zastrzeżenia do zielonego barwnika ciasta wyraziła Barbara Brejwo z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku, członkini jury. - Powinniśmy stosować naturalne barwniki, chociaż oczywiście te sztuczne są również dopuszczone do spożycia - zaznaczyła.

Panie z Osiecznicy zaprezentowały również niezwykłe stroiki świąteczne wykonane z makaronu i innych, nietypowych produktów. - Nasze koło składa się z ok. 40 bardzo kreatywnych osób - mówi Agnieszka Jędrzejewska z Osiecznicy. W naszej miejscowości jest gospodarstwo rybackie i święto karpia w każdej postaci. Stąd nasz pomysł. To nasza potrawa regionalna. Trzecie miejsce zajęło ciasto o nazwie Bachus, wykonane przez panie z KGW z Leszna Górnego. - Całą tajemnicą naszego ciasta jest galaretka - zdradza Stanisława Sowińska z Leszna Górnego. - Powstała z butelki słodkiego wina gronowego.

Czwarte miejsce zajął Jabłecznik Ewy, wykonany w piątkowy wieczór przez Ewę Matuszewską z Łaz. - Uwielbiam karmić gości - mówi autorka ciasta. - Nie mam zbyt wiele czasu. Z pracy wróciłam w piątek o 20.00 i nie miałam zbyt wiele czasu na pieczenie. Na wsi zwykle jest mnóstwo jabłek, a jabłecznik jest prostym i szybkim przepisem.
Publiczność, która próbowała ciast, zachwyciła się ciastem balowym, wykonanym przez Teresę Olszewską z Łaz. Ciasto składało się z wielu warstw i smaków.

Przepis na Kramską Fantazję

Ciasto 1
4 jaja
Pół szklanki cukru
Pół szklanki mąki
Pół łyżeczki proszku
Całość upiec jak biszkopt

Ciasto 2
4 jaja
4 łyżeczki cukru
2 łyżki mąki
2 płaskie łyżki kakao
1 łyżeczka proszku (upiec jak biszkopt)

Ciasto 3
5 białek
15 dekagramów cukru
20 dkg orzechó krojonych
1 łyżka mąki
1 łyżka kartoflanki
1 łyżeczka proszku
Ubić pianę z białek. Dodać cukier. Gdy jest dobrze ubite dodać orzechy zmieszane z mąkami i proszkiem.

Ciasto 4
20 dkg wiórków
15 dkg cukru
5 białek
1 płaska łyżka kartoflanki
4 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka proszku. Upiec jak biszkopt.

Krem:
1 litr mleka. Galaretkę rozpuścić w pół szklanki wody. Z owoców odlać syrop. Ananasy i brzoskwinie pokroić w drobną kostkę. Pół litra mleka zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. W pozostałym mleku roztrzepać mąkę z żółtkami. Ugotować budyń. Utrzeć masło i margarynę. Dodać przestudzony budyń. Masę podzielić na trzy części. Do jednej dodać galaretkę.
2 cukry waniliowe
2 łyżki mąki
2 łyżki kartoflanki
10 żółtek
15 łyżek cukru
2 kostki masła
1 kostka margaryny
1 galaretka wiśniowa
1 puszka brzoskwiń
1 puszka ananasa
1 słoik wiśni. Ciasto jasne: połowa pierwszej części masy, pokrojone brzoskwinie i reszta masy. Ciasto kokosowe: połowa trzeciej części masy, na nią ananasy i reszta masy. Ciasto kakaowe polać polewą i udekorować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska