Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę sala wystaw muzeum regionalnego zostanie zamknięta

Krzysztof Fedorowicz
Eksponaty muzealne są już spakowane. Które są najciekawsze? - Trudno powiedzieć. Każdy jest wart uwagi. Choćby te beczki z browarów ze Świebodzina czy Jordanowa, ten drugi nazywał się klasztornym - zauważa A. Gonciarz.
Eksponaty muzealne są już spakowane. Które są najciekawsze? - Trudno powiedzieć. Każdy jest wart uwagi. Choćby te beczki z browarów ze Świebodzina czy Jordanowa, ten drugi nazywał się klasztornym - zauważa A. Gonciarz. fot. Mariusz Kapała
Ze względu na remont ratusza jedyna placówka muzealna w mieście będzie działać w ograniczonym zakresie. Sale wystawowe zostaną zamknięte na co najmniej dziewięć miesięcy.

- Jeszcze tylko we wtorek będzie można oglądać nasze wystawy - informuje Elżbieta Niebieszczańska. - Ja dalej będę siedziała w miejscu, w którym sprzedaję bilety, ale zamiast biletów będę oferowała wydawnictwa regionalne, te dotyczące historii miasta i powiatu, a także albumy, mapy i pamiątki.

Muzeum Regionalne w Świebodzinie należy do najciekawszych tego rodzaju placówek w województwie. Co roku organizuje kilkanaście wystaw czasowych, ma też stałe ekspozycje. Jednak musimy się pogodzić, że sale wystawowe zostaną zamknięte na co najmniej dziewięć miesięcy.

A wystaw żal

- Z bólem serca zamykamy muzeum dla zwiedzających - przyznaje Danuta Miliszewska, kustosz muzeum. - Ale remont ratusza od dawna był konieczny i na ten czas będziemy działać w ograniczonym zakresie. Część naszych eksponatów zostanie przechowana w magazynach obrony cywilnej albo w piwnicy ratusza.

Pracownicy przeniosą się z biur właśnie do części pomieszczeń wystawienniczych. - I tutaj będziemy pracować i obsługiwać osoby, które zechcą skorzystać z naszych zbiorów kartograficznych czy książkowych - wyjaśnia Adam Gonciarz. - A tam budowlańcy będą prowadzić remont.

Eksponaty muzealne są już spakowane. Które są najciekawsze? - Trudno powiedzieć. Każdy jest wart uwagi. Choćby te beczki z browarów ze Świebodzina czy Jordanowa, ten drugi nazywał się klasztornym - zauważa A. Gonciarz. - A wystaw żal. Przydałoby się miejsce, w którym moglibyśmy je organizować.

Będą zamiejscowe

Czy dom kultury znalazłby pomieszczenie dla muzeum?
- Może jakieś wystawy udałoby się zorganizować w naszej galerii Inspiracje - zastanawia się Stanisław Mosiejko, dyrektor domu kultury. - Ale w tamtej sali działa prężnię klub seniora i trzebaby to jakoś domówić. W każdym razie możemy o tym rozmawiać. Choć nie ukrywam, że bez problemu znaleźlibyśmy jakieś miejsce po rozbudowie naszej placówki.

Natomiast muzeum na pewno zorganizuje w tym roku co najmniej dwie wystawy zamiejscowe. W Glińsku podczas sierpniowych dożynek oraz 19 października w Sulechowie, gdzie odbędzie się konferencja dotycząca słynnej bitwy pod Kijami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska