Najciekawsze miejsce w ramach wspólnego projektu kilku gmin i miasta Nowa Sól powstanie w Bobrownikach. Będzie to centrum przyrodnicze wraz z wieżą widokową o wysokości 25 metrów. Stanie ona w rezerwacie Bukowa Góra.
Planowana jest edukacyjna trasa pieszo-rowerowa, którą będzie można dojść z miejsc postojowych za wałem przy pompowni do wieży na wierzchołku Bukowej Góry. Trasa będzie biegła po koronie wału przeciwpowodziowego. Będzie miała szerokość dwóch metrów i nawierzchnię gruntową, uporządkowaną. Przewidziano przejście przez Śląską Ochlę – istniejącą kładką o konstrukcji stalowej, która zwieńcza wrota przeciwpowodziowe. Wejście na Białą Górę będzie od skrzyżowania szlaków pieszych u jej podnóża.
Atrakcja dla turystów na kajakach i nie tylko
Na przystani pojawią się stoliki z siedziskami i m.in. wiata z kominkiem. Będą też miejsca do uprawiania sportu: boisko do gry w piłkę siatkową i stół do gry w ping-ponga. Do przystani zostanie doprowadzona droga i będzie miejsce na zaparkowanie dla samochodów.
Teren wokół przystani może służyć, jako uporządkowane miejsce odpoczynku lub biwakowania dla kajakarzy.
- Odra to szlak kajakowy, a teren wokół przystani może służyć, jako uporządkowane miejsce odpoczynku lub biwakowania dla kajakarzy, zapobiegając tym samym niekontrolowanemu biwakowaniu i rozpalaniu ognisk oraz zaśmiecaniu i
degradacji terenu - czytamy w opisie inwestycji.
ważne na Wielkanoc
Okazy przyrody nad Odrą w Bobrownikach
- Ciekawostką jest stanowisko zanokcicy skalnej. To rzadka paproć, która w Polsce występuje głównie w górach i na pogórzu. Stanowisko tej paproci jest na ceglanych przyczółkach wrót powodziowych u ujścia Śląskiej Ochli - czytamy w opisie inwestycji.
Rośnie tutaj rzadka paproć, która w Polsce występuje głównie w górach i na pogórzu.
Ponadto nad rzeką w pobliżu przystani można znaleźć mnóstwo ciekawych roślin, jak m.in.: smółka pospolita, firletka lepka, ciemiężyk białokwiatowy, wilczomlecz, lepnica zwisła, dzwonek brzoskwiniolistny i nawłoć pospolita. Rosną też łęgi topolowe i wierzbowe oraz wiele innych gatunków ważnych z punktu widzenia ochrony przyrody.
Stara Wieś i Siedlisko. Nowe atrakcje
- Ta inwestycja niewątpliwie przyczyni się do poprawy walorów przyrodniczych nad samą rzeką Odrą nie tylko w Starej Wsi, ale i w gminie Siedlisko, Nowej Soli oraz Bobrownikach” – mówi wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko.
W ramach inwestycji na przystani w Starej Wsi zbudowana zostanie platforma widokowa (na wzór tej z cypla w Jodłowie). Ponadto pojawią się m.in.: stojak na rowery, stół z ławami, ławka, wiata i drewniana huśtawka. Powstanie trasa pieszo-rowerowa, z nawierzchni granitowej.
Atutem gminy Nowa Sól jest przede wszystkim to, że wpisuje się w malowniczy krajobraz rzeki Odry i ma możliwości, które daje jej sama natura.
- Inwestowanie w tereny zielone, miejsca do odpoczynku i rekreacji jest niemniej ważne od inwestowania w drogi. Atutem gminy Nowa Sól jest przede wszystkim to, że wpisuje się w malowniczy krajobraz rzeki Odry i ma możliwości, które daje jej sama natura. Już niedługo dostęp do niej będzie jeszcze bardziej ułatwiony - informuje urząd gminy.
Koszt planowanej inwestycji w Starej Wsi wynosi według kosztorysu ponad 800 tys. zł.
W Siedlisku ma powstać centrum historyczne wokół zamku. Budynek dawnego internatu ma być przeznaczony do adaptacji na zaplecze socjalno-noclegowe.
Zagospodarowany zostanie także teren obok mariny w Nowej Soli.
DZIEJE SIĘ
ZOBACZ TEŻ: Lubuskie zabytki - Wieża rycerska w Żarkach Wielkich
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?