Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sulechowie leśnicy rozdali mieszkańcom ponad tysiąc drzew. Zobacz, jak przebiegała akcja!

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
Leśnicy rozdali mieszkańcom Sulechowa ponad tysiąc drzew do nasadzenia
Leśnicy rozdali mieszkańcom Sulechowa ponad tysiąc drzew do nasadzenia Tomasz Tybarczyk
W sulechowskim Parku T. Kościuszki odbyła się II edycja akcji #sadziMY. Pracownicy Nadleśnictwa Sulechów rozdawali drzewka oraz edukowali dzieci i młodzież na temat dbania o środowisko naturalne oraz jak ważną rolę w świecie odgrywają drzewa.

Podczas akcji wydano ponad 1000 drzewek. Wśród licznie przybyłych mieszkańców gminy Sulechów bezpłatnie rozdano sadzonki dębów, lip, świerków, krzewów jałowca oraz wiśni i jabłoni, które będą zdobiły prywatne posesje oraz tereny niezagospodarowane i leśne.

Gmina planuje posadzić około 200 drzew

Gmina Sulechów włączyła się w akcję Lasów Państwowych, ale również przygotowuje własne jesienne akcje zadrzewieniowe.
Jesienią br, planuje się kontynuację zadrzewiania terenów publicznych miasta i gminy Sulechów. W blisko 30 lokalizacjach przewidziano nasadzenie ok. 200 drzew w ponad 10 gatunkach. Najwięcej, bo 70 sztuk stanowić będą lipy, pozostałe to wierzby, klony, głogi, dęby, wiśnie, jarzębiny, katalpy, leszczyny, brzozy.

Mieszkańcy wskazali miejsca nasadzeń

W doborze gatunków nie zapomniano o drzewach miododajnych, aby zwiększyć ilość pożytków pszczelich. Stąd też w planie nasadzeń przeważają lipy. Najwięcej drzew planuje się posadzić w rejonie Parku Sulecha, miedzy ulicami Piaskową i Południową, wzdłuż ścieżek rowerowych relacji Kruszyna – Obłotne i obok składowiska w miejscowości Nowy Świat. Część lokalizacji wynika z oczekiwań mieszkańców, którzy wskazali do obsadzenia np. ul. Konopnicką i Wiśniową.
Podobne akcje zaplanowane będą w następnych latach, tak aby w każdym roku sadzić nie mniej niż 100 drzew.

Czym jest las dla przyrody i człowieka?

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący wiele przedmiotów codziennego użytku, a także jest używane do budowy domów. W ciągu każdego roku Polscy leśnicy sadzą ok. 500 milionów różnych drzew.

ZOBACZ TEŻ

Przyroda jest najbardziej oryginalnym architektem - mówi Aldona Nieckarz, która w drodze z Sulechowa do Wolsztyna zatrzymała się na parkingu przy sośnie Waligóra. Ten pomnik przyrody zachwyca nie tylko miłośników roślin. Dlaczego? W drodze z Sulechowa do Wolsztyna warto się zatrzymać na leśnym parkingu (1,5 kilometra od grodu Sulecha). By bardziej uczynić to miejsce atrakcyjnym,  w 1998 roku powstała leśna ścieżka dydaktyczna „Do Waligóry” . Liczy ona  3,4 kilometra i składa się z 18 stanowisk dydaktycznych. To tu rośnie pomnik przyrody - sosna Waligóra licząca 170 lat. Ta oryginalna sosna najprawdopodobniej powstała ze zrośnięcia się dwóch drzew. Z jednego pnia wyrasta osiem powyginanych konarów, które tworzą rozłożystą koronę. Sosna zwyczajna ma obwód 620 cm. - Lubię takie okazy - mówi pani Aldona, która wyciąga aparat fotograficzny, by uwiecznić na zdjęciach Waligórę, która przez lata była uznawana za najgrubszą sosnę zwyczajną w Polsce, ale niedawno z powodu zmiany metody dokonywania pomiarów stwierdzono, że jest to druga (pierwszą jest sosna Rzepicha) najgrubsza sosna w kraju. ZOBACZ TEŻNIE DO WIARY! TAŃCZĄCY LAS;nfPOLECAMY KWIATY NA DEPTAKU;nfWIDEO:  Magia drzew. Co nam dają i dlaczego warto o nie dbać?<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/535f5833-fbca-ed31-9a44-a62921a44529,969e5c2b-c500-caeb-d22e-819e4414f727,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

SULECHÓW: Co to za okaz? Waligóra zachwyca wszystkich. Zobac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska