Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W świątecznym klimacie

(bat, kali)
Podczas Wigilii dzieci z ubogich rodzin dostaną prezenty przyniesione przez zielonogórzan
Podczas Wigilii dzieci z ubogich rodzin dostaną prezenty przyniesione przez zielonogórzan fot. Paweł Janczaruk
19 grudnia rusza Jarmark Bożonarodzeniowy, a 22 grudnia miasto i Radio Zachód zapraszają na wigilijną wieczerzę. Wspólnie.

Po dwóch latach przerwy miejska Wigilia połączyła znów urząd miasta i Radio Zachód (ostatnio robili oddzielne spotkania). Teraz razem z Regionalnym Centrum Animacji Kultury, Radiem Zielona Góra i stowarzyszeniem Moje Miasto organizować będą Wigilię dla zielonogórzan i świąteczny jarmark.

22 grudnia po południu przy ratuszu znów stanie świąteczna scena i stoły. - Przygotowaliśmy na ten wieczór sporo atrakcji - mówi szef RCAK-u Gerard Nowak. - Najważniejsze będzie, oczywiście, połamanie się opłatkiem, ale nie zabraknie też innej strawy dla ducha i ciała.

Będzie widowisko z udziałem aktorów i radiowców oraz teatr uliczny z Bielawy z przedstawieniem "W ubogiej stajence" . Zobaczymy też przedstawienie "światło i dźwięk", gdzie głównymi aktorami będą kamienice na deptaku.

Na wieczerzę wigilijną Palmiarnia przygotuje barszcz z uszkami. Będą aniołowie, kolędy i świąteczny nastrój. Na spotkanie warto też przynieść prezenty dla dzieci z uboższych rodzin - prowadzona będzie bowiem akcja "Pod niebem pełnym cudów".

Jarmark tylko świąteczny

Zanim rozpocznie się wigilijne spotkanie, w świąteczny nastrój wprowadzi nas już Jarmark Bożonarodzeniowy, który rozpocznie się 19 grudnia na deptaku. - W tym roku podziękowaliśmy za współpracę handlowcom - mówi Elżbieta Polak z urzędu miasta. - Zielonogórzanie mówili, że stoiska typowo handlowe psują nastrój jarmarku.

Teraz na stoiskach wokół ratusza znajdziemy więc typowo świąteczne towary - ozdoby, rękodzieło, dania wigilijne... - Będzie też poczęstunek dla mieszkańców. Ciasto oraz grzane wino. Przygotowują je winiarze i członkowie stowarzyszenia Moje Miasto - zapowiada G. Nowak.

Na jarmark zaproszono także muzeum w Ochli. Ale jeśli lubimy etnograficzne klimaty świąteczne, najlepiej odwiedzić muzeum już w tę niedzielę.

Jak to w skansenie

Muzeum Etnograficzne zaprasza do siebie w godz. 15.30 - 18.00. Można będzie obejrzeć ,,Betlejemskie Misterium w skansenie" w reżyserii Małgorzaty Wower i z udziałem mieszkańców Kicina. Rozbrzmiewać też będzie muzyka ludowa ze śpiewem pieśni adwentowych i kolęd w wykonaniu regionalnych kapel i zespołów śpiewaczych z Dąbrówki Wlkp., Brzeźnicy, Wichowa, Zielonej Góry.

Otwarta zostanie wystawa fotografii artystycznej Zygmunta Gajewskiego pt. ,,Misterium wcielenia w Kicinie". W programie znalazła się prezentacja i degustacja potraw wigilijnych ludności rodzimej i napływowej z Bukowiny Rumuńskiej, Wileńskiego i Lwowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska