Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świebodzinie działa nowoczesna technologia do segregacji odpadów. Sprawdza się!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Około 250 mieszkańców Świebodzina korzysta już z Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów.
Około 250 mieszkańców Świebodzina korzysta już z Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. T-Master
W Świebodzinie jako w jednym z trzech miast w Polsce funkcjonuje System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master. Korzystają z niego również mieszkańcy Ciechanowa i Zamościa. Nowością rozwiązania, które skutecznie motywuje do prawidłowej segregacji jest aplikacja mOdpady.

W Świebodzinie działa nowoczesna technologia

W ramach programu Polski Ład gmina Świebodzin otrzymała 11 400 000 złotych na Kompleksowy System Indywidualnej Segregacji Odpadów. Środki te zostaną wykorzystane na modernizację Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, a w listopadzie przy ulicy Bocznej stanęły także inteligentne gniazda do zbierania odpadów.

- System sprawdza się idealnie, jesteśmy bardzo zadowoleni. Wkoło pojemników nie ma śmieci, a wiemy, że w mieście ten problem występuje - mówi Joanna Rosalska-Hutnik ze Świebodzińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jak dodaje, teren jest monitorowany, co odstrasza od ewentualnego podrzucania odpadów i pomaga w utrzymaniu porządku. Co więcej, od listopada nie stwierdzono przypadków złej segregacji.

O wyborze technologii T-Master w Świebodzinie zadecydowały między innymi estetyka pojemników. – Architektura naszych budynków wielorodzinnych jest nowoczesna, więc ważne było, aby pojemniki wpisały się w otoczenie - mówi Rosalska-Hutnik. ŚTBS jako administrator i zarządca budynku ma możliwość sprawdzenia aktualnego stanu kodów QR, oceny czy pojemnik jest pełen oraz czy obok urządzeń panuje porządek. - Mamy podgląd do danych, widzimy komu kończą się naklejki, kto i ile ich już zużył - tłumaczy.

Innowacja jest wdrażana w Polsce

System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master, dedykowany samorządom i mieszkańcom, pozwala na wprowadzenie zindywidualizowanej segregacji w zabudowie wielorodzinnej. Innowacja jest coraz szerzej wdrażana w Polsce. Aktualnie ponad 3 500 osób korzysta z systemu T-Master i na bieżąco może śledzić jakość swojej segregacji. W Świebodzinie jest to około 250 mieszkańców ulicy Bocznej. Z kolei mieszkańcy Ciechanowa już od ponad miesiąca, jako pierwsi w Polsce, są indywidualnie rozliczani z obowiązku segregacji.

Indywidualne rozliczanie z segregacji nie jest tożsame z użytkowaniem systemu. - Aby takie prawo umożliwiające indywidualne rozliczanie weszło w życie, Rada Gminy powinna podjąć odpowiednią uchwałę. Natomiast warto wziąć pod uwagę rozwiązanie w postaci systemu T-Master, ponieważ chroni on mieszkańców od kar za brak odpowiedniej segregacji - mówi Jakub Sprusiński, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży firmy T-Master.

Zobacz też: FLESZ - Wywóz śmieci droższy dla tych, którzy nie segregują

System Indywidualnej Segregacji Odpadów

System Indywidualnej Segregacji Odpadów składa się z inteligentnych pojemników ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów) i oprogramowania informatycznego (SISO). Klapy pojemników podnoszą się automatycznie po zeskanowaniu kodów QR, które mieszkańcy naklejają na worki z posegregowanymi odpadami. Po wyrzuceniu worka, system informatyczny SISO rejestruje masę i rodzaj odpadów, przypisując je do konkretnego lokalu. Mieszkaniec posiada indywidualne konto w systemie, skąd może czerpać informacje m.in. o masie i rodzaju odpadów. Szczelnie zamknięte moduły spełniają ważną rolę w utrzymaniu porządku na osiedlu, a dzięki zainstalowanym obok nich kamerom, można zidentyfikować nieprawidłowe zachowania i dotrzeć do osoby, która np. podrzuca odpady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska