Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świebodzinie na błoniach powstaje park miejski. Mieszkanka się dziwi: Po co ta wycinka?

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała / GL
Teren ma być miejską perełką. Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej to przede wszystkim zieleń - nasadzenia obejmą 700 drzew i 3.700 krzewów. Nim to jednak nastąpi, plac budowy wygląda jak kosmiczny pejzaż. - Ja codziennie przechodzę tamtędy, na razie powstaje pustynia - powiedziała nam Czytelniczka.

Księżycowy krajobraz ma się zamienić w park miejski

Przypomnijmy, że Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej zaprojektowany został w 2011 roku. Gmina starała się o dofinansowanie. W tym czasie inwestycję podzielono na etapy. Za pierwszy etap inwestycji można uznać wykonaną w 2015 r. modernizację Alei 700-lecia, co pochłonęło około miliona złotych z gminnej kasy. W roku 2017 gmina otrzymała blisko 16 mln wsparcia.

CZYTAJ TAKŻE: Aż 700 nowych drzew posadzą w parku miejskim w Świebodzinie

Nim maszyny weszły na plac budowy, należało uaktualnić i skorygować całą dokumentację projektową, która powstała osiem lat wcześniej. Korekta objęła m.in. zmianę materiałów, z których zostaną wykonane urządzenia na placu zabaw - Zmieniły się standardy wykonywania placów zabaw, trzeba przewidzieć urządzenia spełniające obowiązujące normy. Na pewno nie zmieni się liczba urządzeń, zmieni się ich wygląd. Funkcjonalność będzie zbliżona do tego co zostało zaplanowane w poprzedniej wersji dokumentacji.

W Świebodzinie na błoniach powstaje park miejski. Mieszkanka się dziwi: Po co ta wycinka?
Mariusz Kapała / GL

Mieszkanka się dziwi: po co ta wycinka?

- Czy trzeba wycinać wszystkie drzewa, żeby powstał park? - zastanawia się mieszkanka Świebodzina, która codziennie przechodzi obok placu budowy. - Mnóstwo ptactwa, kaczki teraz muszą uciekać. Przykro patrzeć na te całe stosy pni, gałęzi, wszystko zostało wycięte. To jest coś strasznego. Jak można tak dewastować przyrodę. Park trzeba robić z głową - komentuje czytelniczka.

W Świebodzinie na błoniach powstaje park miejski. Mieszkanka się dziwi: Po co ta wycinka?
Mariusz Kapała / GL

W projekcie jest nowa zieleń

Park to przede wszystkim ciągi pieszo-jezdne, ciągi piesze, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe (w tym 9.075 m kw. nawierzchni z betonowej kostki uszlachetnionej, 1.625 m kw. nawierzchni żwirowej, 4.500 m kw. nawierzchni asfaltowej w kolorze rdzawym), trapy z tworzywa sztucznego, oświetlenie, iluminacje, mała architektura. Aby błonia mogły jeszcze lepiej pełnić funkcję zielonych płuc miasta, istotna będzie wielkość nasadzeń.

Przewidziane są nasadzenia ponad 600 sztuk drzew liściastych, 100 szt. drzew iglastych, ponad 3.700 szt. krzewów, wykonanie rabat, utworzenie ogrodów tematycznych - traw ozdobnych, roślin pachnących, roślin skalnych.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: Parking przy parku rozrywki w Chessington zmienił się w punkt drive-thru do testowania kierowców na obecność koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska