Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Gorzowie ruszyła kolejna budowa. Zobacz, jak wyglądają powstające właśnie budynki

Anna Rimke
Anna Rimke
Trwa budowa nowego skrzydła szpitala przy ul. Dekerta. Będzie tu m.in. OIOM
Trwa budowa nowego skrzydła szpitala przy ul. Dekerta. Będzie tu m.in. OIOM materiał Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
W szpitalu w Gorzowie ruszyła budowa dziennego poddziału chemioterapii. To kolejny budynek, który właśnie jest budowany w szpitalu przy ul. Dekerta. Pełną parą idą prace przy budowie pawilonu, w którym będzie m.in. nowy OIOM.

Budynek, w którym ma się mieścić dzienny pododdział chemioterapii, powstanie dosłownie pomiędzy radioterapią a lądowiskiem dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Dekerta.

Kolejny poddział szpitala w Gorzowie

Całość ma mieć ponad 600 m kw. zabudowy. Będzie tam sala na 32 stanowiska do chemioterapii, trzy gabinety lekarskie, dwa zabiegowe oraz poczekalnia dla 50 pacjentów.
Dzienny pododdział chemioterapii jest dziś już normą. – Zdaniem specjalistów, pacjenci powinni przychodzić do szpitala tylko na czas podawania leków. A resztę powinni spędzać z bliskimi w swoich domach. Dlatego zależy nam, żeby mogli te leki przyjmować w bardzo dobrych warunkach – mówi Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Teraz w gorzowskim szpitalu chemioterapia podawana jest na jednym z poddziałów Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii. Jest tam zaledwie 14 stanowisk dla chorych. To znacznie za mało. Bo dziś z chemioterapii korzysta 25 pacjentów. Zanim jednak zapanowała epidemia koronawirusa, było to średnio 30 osób dziennie.
Budynek, w którym pacjenci będą mieli podawaną chemię, ma być gotowy jeszcze w grudniu tego roku. Budowa całości będzie kosztował ok. 5 mln zł. 3 mln zł, to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Nowy OIOM w gorzowskim szpitalu

Przypominamy, że cały czas trwa budowa nowego skrzydła szpitala przy ul. Dekerta. Będzie się tam mieścił Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Banku Komórek Macierzystych. Ten budynek powstaje pomiędzy główną częścią szpitala a ośrodkiem radioterapii. – Prace są tam już bardzo zaawansowane. Na dzień dzisiejszy wyprzedzają harmonogram o cztery tygodnie – twierdzi R. Surowiec.
Na nowym OIOM-ie będą 22 łóżka (dziś jest ich tylko 12). W tym samym budynku będzie też klinika hematologii, współpracująca z Uniwersytetem Zielonogórskim (przyszli lekarze mają w nim praktyki i ćwiczenia). Klinika zyska 15 nowych miejsc (w tym sześć w pododdziale leczenia ostrych białaczek i dziewięć w pododdziale przeszczepowym). Nowością będzie bank komórek macierzystych, który pozwoli na kompleksowe leczenie pacjentów walczących z chorobami układu krwiotwórczego.

Przeszczep szpiku w Gorzowie

Kiedy nowe skrzydło szpitala już będzie oddane, w miejscu dzisiejszej hematologii ma powstać powiększony oddział pediatryczny. Z kolei dzięki przeniesieniu OIOM-u będzie większy blok operacyjny.
Budowany właśnie pawilon przy gorzowskim szpitalu, to przede wszystkim więcej miejsc dla pacjentów. Ale, jak zapowiadają władze lecznicy, mają być też wprowadzone nowe usługi, m.in. szpital będzie miał możliwość przeprowadzania przeszczepu szpiku.

Radioterpia już działa

Całość prac przy budowie pawilonu, gdzie będzie się mieścił m.in. OIOM ma kosztować 44 mln zł. Nowe skrzydło będzie gotowe najpewniej do kwietnia przyszłego roku (prace zaczęły się tam we wrześniu ubiegłego roku). Budynek będzie miał trzy piętra i będzie połączony z już istniejącymi. Powierzchnia użytkowa powstającego budynku, to ponad 2,3 tys. m. kw.

Zobacz, jak posuwają się prace przy budowie nowego skrzydła:

W połowie maja ubiegłego roku w gorzowskim szpitalu został uruchomiony ośrodek radioterapii, który również był budowany „od zera”. A dziś to nowoczesny budynek o powierzchni ponad 5 tys. m. kw. I skupia w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. poradnię onkologiczną, poradnię onkohematologiczną, oraz poradnię ginekologii onkologicznej. W ośrodku jest też miejsce dla oddziału onkologii klinicznej oraz hostelu (dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym). Na początku zakładano, że będzie tam przyjmowanych kilkuset pacjentów rocznie. Dziś już wiadomo, że jest ich znacznie więcej, bo tylko przez pierwsze pół roku było ich 500.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Zobacz wideo: Szpital w Gorzowie zamienił się w plan filmowy „Telefonu 110":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska