Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szprotawie odbył się kolejny konkurs dla młodzieży z ośrodków specjalnych

Tomasz Hucał
Efekty prac młodzieży można było po konkursie podziwiać na specjalnie przygotowanym stole.
Efekty prac młodzieży można było po konkursie podziwiać na specjalnie przygotowanym stole. fot. Archiwum
W Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym już po raz trzynasty odbył się wojewódzki konkurs z zakresu techniki "Sprawne ręce mądra głowa". Tym razem pod hasłem "Z ekologią na ty".

- Cele konkursu to rozwijanie u młodzieży zainteresowań pracami ręcznymi, rozwijanie umiejętności potrzebnych w codziennym życiu, popularyzacja majsterkowania, szycia, przyrządzania potraw, wykonywania prac plastycznych a w tym roku także rozwijanie postaw proekologicznych i poszanowania przyrody - wylicza koordynatorka konkursu Regina Korzeniowska.

Z ekologią na ty

Impreza była kolejną okazją do integracji młodzieży z różnych szkół i miejscowości województwa lubuskiego oraz uczniów pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. W konkursie brali udział młodzi ludzie z placówek kształcenia specjalnego z Zielonej Góry, Wschowy, Gubina, Żagania, Sulechowa, Lubska, Nowej Soli, Słubic, Krosna Odrz., Świebodzina, Żar i Szprotawy oraz goście specjalni - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 2 ze Szprotawy.
Tegoroczne zadania konkursowe były związane z hasłem "Z ekologią na ty". Uczestnicy przez półtorej godziny wykonywali prace w czterech konkurencjach - plastycznej (wykonywanie prac z masy solnej), technicznej (wykonywanie z drewna mini-grabek do pielęgnacji roślin), kroju i szycia (wyszywanie na serwetce kwiatów chronionych w Polsce) i kulinarnej (przygotowywanie kanapek ekologicznych i dekorowanie całości).
W trakcie spotkania nauczyciele dzielili się swoimi doświadczeniami pedagogicznymi przy tradycyjnym stole poczęstunkowym przygotowanym przez organizatorów.

Ogromne zaangażowanie

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania podziwiali wystawę prac konkursowych, a naczelnik wydziału oświaty ze starostwa powiatowego w Żaganiu - Michał Cisek podsumował wystawę. - Warte podkreślenia jest szczególnie ogromne zaangażowanie uczniów w wykonywanie zadań konkursowych, ich różnorodność i niepowtarzalność - mówił żagański urzędnik.
Każdy uczestnik otrzymał upominki ufundowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Podaruj Radość" ze Szprotawy, marszałka województwa lubuskiego i burmistrza Szprotawy.
Barbara Dudzik dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zamykając konkurs podziękowała pedagogom za ogromną pracę, jaką wkładają w rozwijanie twórczych postaw uczniów i życzyła wielu dalszych sukcesów zawodowych. - Spotkanie po raz kolejny stało się wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń pedagogicznych, ale przede wszystkim promowania takich form pracy, dzięki którym każdy uczeń niepełnosprawny może rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania - mówiła dyrektorka.
Na koniec jeszcze poinformujmy, że choć cała impreza nosi nazwę konkurs, to już tradycyjnie nie było w niej żadnych miejsc, czy punktacji. - Zwycięzcami są wszyscy młodzi ludzie, którzy tu wystartowali - podkreślają organizatorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska