Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szprotawie odnaleziono kamiennych świadków historii [WIDEO]

Małgorzata Trzcionkowska
Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej przy kamieniu.
Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej przy kamieniu. Towarzystwo Bory Dolnośląskie
Szprotawa. Członkowie Towarzystwa Bory Dolnośląskie wiele kamiennych drogowskazów znaleźli w rowach, czy lasach. Były stawiane z wielu powodów. Pokazywały trasę, rejon łowiecki, czy też upamiętniały właściciela okolicznego pałacu.

- Pierwsze kamienne drogowskazy zaczęli odnajdywać i katalogować w 2002 roku Maciej Boryna i Krzysztofa Danielkowska - opowiada Aniela Cichalewska, opiekunka Muzeum Ziemi Szprotawskiej i przewodniczka. - Odnawiał je również Krzysztof Wachowiak. Do dzisiaj udało się opisać 20. Najwięcej znajduje w Wiechlicach.

Szukasz pomysłu na udany wypoczynek? Zbierz kolekcję wszystkich 45 wyjątkowych Lubuskich Szlaków Turystycznych!

Kamienie pochodzą najczęściej z XIX wieku i przez wiele lat nie dostrzegano ich wartości historycznej. Najprawdopodobniej były fundowane przez właścicieli. Wśród nich był Heinrich Neumann, dla którego stały się swego rodzaju pasją. Jego kamienie oznaczały również tereny łowieckie, czy też były ustawiane ku czci bohaterów, a później członków rodziny. Odnotowywały też ważne wydarzenia. Chociażby jeden z najstarszych, kamień napoleoński. Został ustawiony w 1813 roku, gdy Rosjanie się wycofywali z Rosji. Stoi przy drodze A 12, za Szprotawką.

Regionaliści kilka lat temu utworzyli Szprotawski Park Kamiennych Drogowskazów, na tak zwanej małej Pętli Wiechlickiej. Została w 2012 roku zaprojektowana przez Macieja Borynę i zatwierdzona przez Towarzystwo Bory Dolnośląskie. Jej trasa wiedzie spod Pałacu Wiechlice, gdzie znajduje się największa liczba zabytkowych drogowskazów, przecina rzekę Szprotawę, w kierunku zalesionej Góry Wiechlickiej. Po drodze mijamy kolejne drogowskazy oraz zabytkowy, zniszczony cmentarz w Cieciszowie.

Sięgnijcie po kolekcję 45 Lubuskich Szlaków Turystycznych. Przygotowany przez dziennikarzy "Gazety Lubuskiej" przewodnik pomoże w odkrywaniu najciekawszych zakątków województwa lubuskiego.

Dalej szlak wiedzie w stronę Leszna Dolnego. Odcinek południowy pętli prowadzi przez Bory Dolnośląskie, obok poradzieckiego magazynu broni jądrowej, schronu dowodzenia i lotniska wojskowego, wracając do Pałacu Wiechlice. Trasa jest bardzo ciekawa i bogata w turystyczne i historyczne oraz ciekawostki.

Czytaj więcej 5 lipca w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też:Drzonów i tajemnicze losy działa z... cmentarza

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska