Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tę niedzielę nie siedź w domu, wybierz się z przewodnikiem na wędrówkę po Gryżyńskim Parku Krajobrazowym!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Gryżyński park krajobrazowy
Gryżyński park krajobrazowy Mariusz Kapała/GL
W tę niedzielę PTTK ma dla ciebie propozycję nie do odrzucenia! Możesz się wybrać na spacer po Gryżyńskim Parku Narodowym, jednym z najmniejszych w kraju. Warto, bo Gryżyna to idealne miejsce, aby się zresetować. Przybywający tu pierwszy raz będą zaskoczeni widokami.

Hej ho, do parku by się szło!

Zielonogórski oddział PTTK jak co niedzielę zaprasza na na ciekawy spacer. Tym razem wędrowcom będzie towarzyszyła niezwykła przyroda Gryżyńskiego Parku Narodowego.

Całodzienna wędrówka rynną rzeki Gryżynki odbędzie się 12 czerwca br.

Trasa liczy około 25 km. Prowadzi z Radnicy Szklarki wzdłuż jednych z najczystszych jezior w rejonie - Jelita i Spalonego (Jatnika) do wsi Grabin i dalej do malowniczo położonego nad jeziorem Kałek w Gryżynie Ośrodka Wypoczynkowego Anapausis.

Wyjazd i powrót

Spotkanie uczestników wędrówki odbędzie się na dworcu PKP w Zielonej Górze, o godz. 6.10. Odjazd nastąpi o godz. 6.32. Cena biletu do Radnicy wynosi 8,20 zł.

Powrót pociągiem z Radnicy planowany jest o godz. 19.11 (Cena biletu to 8,20 zł).

W trakcie spaceru przewidziany jest dłuższy pobyt w ośrodku wypoczynkowym i liczne postoje na trasie.

Organizatorzy proszą o zabranie prowiantu i środków przeciw komarom.

Przewodnikiem wycieczki będzie Zenon Wolniewicz.

Spacer został dofinansowany ze środków Miasta Zielona Góra.

Co to za miejsce

Gryżyński Park Krajobrazowy został utworzony w 1996 r. i ma powierzchnię 2.755 ha. Jest najmniejszym takim obszarem w województwie, ale zdaniem wielu - najpiękniejszym.
Park jest niewielki, bo ograniczono się do ochrony Rynny Gryżyńskiej, czyli głębokiego obniżenia terenu z płynącą przy zachodniej krawędzi, malowniczą rzeczką Gryżynką, która wpada do Odry. Na południe od jeziora Jatnik obszar obejmuje także Pradolinę Odry. Bardzo urozmaicona, polodowcowa rzeźba terenu wyróżnia się wśród rozległych równin sandrowych, które otaczają park. Głębokie wąwozy o stromych zboczach i sączące się z nich źródła, liczne kemy, ozy, wały i wytopiska decydują o jego unikalności.

Okolice Gryżyny należą do najpiękniejszych zakątków Wysoczyzny Lubuskiej. Są przecięte głęboką rynną, biegnącą stąd na południe w kierunku Odry. Na jej dnie występują liczne jeziora, m.in. Kałek, Jelito i Słodkie.
Od wschodniej strony do rynny przylega ciekawa forma polodowcowa, tzw. oz gryżyński. To wał długości około 5 km, o ostro pochylonych zboczach, który ciągnie się z północy na południe. Malownicza rynna w otoczeniu lesistych wzniesień stanowi bardzo atrakcyjny szlak pieszych i kajakowych wędrówek. A lasy obfitują w przepiękne polany. Tych widoków nie warto przegapić!

Zobacz wideo: Zielona Góra. W Świdnicy poszerzana jest plaża

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska