Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tej branży 8 na 10 firm nie może znaleźć pracowników. "Firmy nie są w stanie zaproponować wystarczająco atrakcyjnych wynagrodzeń"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Najtrudniej jest zatrudnić osoby na stanowiska samodzielnych księgowych, a także specjalistów rachunkowości – komentuje ekspertka.
– Najtrudniej jest zatrudnić osoby na stanowiska samodzielnych księgowych, a także specjalistów rachunkowości – komentuje ekspertka. Marzena Bugala/ Polska Press
Sektor bankowości i finansów w Polsce jest jednym z obszarów najbardziej dotkniętych niedoborem pracowników o pożądanych umiejętnościach – wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup. – Najtrudniej jest zatrudnić osoby na stanowiska samodzielnych księgowych, a także specjalistów rachunkowości – komentuje dla nas Marta Szymańska, Manpower.

Blisko 8 na 10 pracodawców reprezentujących sektor bankowości i finansów ma problemy z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami – wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Skala trudności w pozyskaniu pracowników dla tej branży w Polsce jest wyższa, niż średnia globalna dla sektora wynosząca 75 proc.

Firmy nie są w stanie sprostać wymaganiom kandydatów

– Z naszych obserwacji wynika, że najtrudniej jest zatrudnić osoby na stanowiska samodzielnych księgowych, a także specjalistów rachunkowości. Głównym powodem jest niedobór talentów na rynku pracy, specjalistów o oczekiwanych przez pracodawców umiejętnościach i kompetencjach. Ponadto, firmy nie są też stanie zaproponować wystarczająco atrakcyjnych wynagrodzeń, by przyciągnąć kandydata i zachęcić go do zmiany pracy – komentuje dla Strefy Biznesu Marta Szymańska, manager zatrudnienia stałego w Manpower.

– Firmy starające się zrekrutować do pracy odpowiednich kandydatów przede wszystkim starają się wygospodarować maksymalny możliwy budżet dla osoby, która możliwie najlepiej spełnia kryteria oraz dostosować się do jego oczekiwań pozapłacowych. Mowa tutaj przede wszystkim o preferowanym modelu współpracy, elastyczności związanej z godzinami rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy. Ważne są także możliwości rozwoju wewnątrz firmy i uczestniczenie w szkoleniach zewnętrznych oferowanych przez organizację – podsumowuje.

Wśród najtrudniejszych do zrekrutowania przez organizacje z branży bankowości i finansów kompetencji miękkich pracowników znalazły się odporność na stres i umiejętność adaptacji (39 proc.), a także analizy oraz krytycznego myślenia (34 proc.). Brakuje również osób wykazujących się łatwością w rozwiązywaniu problemów (34 proc.), kreatywnych (30 proc.) i podejmujących inicjatywy (30 proc.)

Pracodawcy najczęściej borykają się z trudnościami w obsadzeniu stanowisk specjalistami IT i analizy danych, o czym mówi 43 proc. badanych firm. Organizacje sygnalizują także brak kandydatów w obszarze obsługi klienta (38 proc.) oraz administracji (36 proc.).

Z kolei w ujęciu globalnym firmy najczęściej wskazywały trudności z rekrutacją osób zajmujących się IT i analizą danych (35 proc.) oraz marketingiem i sprzedażą (29 proc.). Globalnie wyzwaniem jest także pozyskanie specjalistów obsługi klienta (23 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tej branży 8 na 10 firm nie może znaleźć pracowników. "Firmy nie są w stanie zaproponować wystarczająco atrakcyjnych wynagrodzeń" - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska