Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tej szkole jest super!

Olga Klamecka 68 387 52 87 [email protected]
Klasa 3 A podczas wuefu z Ryszardem Biesiadą. Po prawej dyrektor Iwona Gazińska. Po minach widać, że w tej szkole jest super!
Klasa 3 A podczas wuefu z Ryszardem Biesiadą. Po prawej dyrektor Iwona Gazińska. Po minach widać, że w tej szkole jest super! Olga Klamecka
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 zmieniło się ostatnio bardzo dużo. Od wyremontowanych sal, aż po wprowadzanie zupełnie nowych projektów nauczania. Czym wyróżnia się teraz SP 2 od innych szkół w mieście? Przeczytajcie sami!

Od kilku lat nowosolska "dwójka" nabiera rozpędu. Szkoła spełniła wymogi odpowiedniego projektu i jest teraz prawdziwą "Szkołą z klasą" - bezpieczną, przyjazną uczniom oazą. Ponadto od trzech lat w pilnowaniu bezpieczeństwa pomaga pedagogom nowiutki system monitoringu.

To jednak nie wszystko. W ubiegłym roku powstało przy szkole zupełnie nowe boisko. Teraz przyszedł czas na wymianę podłogi w klasie, wymianę pozostałych okien z drewnianych na plastikowe i odświeżenie elewacji frontu budynku. Myślicie, że to koniec zmian? A skąd! Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 to placówka niezwykła z zupełnie innych względów...

Jeszcze do czerwca tego roku była to bowiem jedyna szkoła w naszym powiecie z oddziałem integracyjnym. Co to znaczy? Otóż w takim miejscu wraz z dziećmi zdrowymi uczą się także dzieciaki wymagające specjalnego wsparcia edukacyjnego. Maluchy z różnymi rodzajami orzeczeń: niedosłyszące, niedowidzące, z upośledzeniami o różnych stopniach pochodzą nie tylko z Nowej Soli, ale dojeżdżają także specjalnymi busami z okolic miasta. Obecnie stanowią ok. 20 proc. uczniów.

- Wszystkie dzieci realizują program szkół masowych, z tym, że dzieci wymagające specjalnych potrzeb uczą się oczywiście na miarę swoich możliwości i mają formę terapii z odpowiednio wykwalifikowaną do tego kadrą - wyjaśnia dyrektor PSP 2, pani Iwona Gazińska.

Typowa lekcja wygląda zatem tak, że oprócz nauczyciela prowadzącego, w klasie znajduje się także nauczyciel wspomagający. Dzięki takiej metodzie, dzieci chore nie czują się odrzucone, i mogą uczestniczyć w zabawach i nauce wraz z tymi zdrowymi. A to, jak tłumaczą nam pedagodzy, pozwoli im lepiej funkcjonować w społeczeństwie jako osoba dorosła.

Oprócz tego, szkoła uczestniczy także w dwóch projektach unijnych. Pierwszym jest Innowacyjne Wsparcie Szkół Autorskimi Programami Oligofrenopedagogów. Ponadto jako jedna z tylko dwóch placówek w naszym mieście, SP 2 została zaproszona do pilotażu w sprawie nowych zasad pomocy psychologiczno-pedagogicznej z samego Ministerstwa Edukacji Narodowej! Chodzi o tzw. IPET, czyli Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, który pozwala, dzięki postawieniu diagnozy na podstawie orzeczenia, dostosować nauczycielom skuteczny dla chorego dziecka sposób pracy, nauki i terapii.
Wyróżnienia, remonty, innowacje - szkoła pędzi ku lepszemu. Trzymamy kciuki i oby tak dalej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska