W tych miejscach nie można rozpalać ogniska - czasem nawet na własnej działce. Gdzie nie wolno palić ognisk?

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak
Klimat, jakie stwarza ognisko, sprawia, że gdy mamy wybór między nim a grillem, to wolimy rozpalić drewniane polana. W chłodne wieczory daje przyjemne ciepło, a kiełbaska też smakuje jakoś inaczej. Powszechnie wiemy, że ognisk nie wolno palić w lesie i jego pobliżu, ale to nie jedyne niedozwolone miejsca. Gdzie nie powinniśmy rozpalać ogniska? Sprawdzamy przepisy.

W ustaleniu miejsc, w których przygotowanie ogniska nie jest najlepszym pomysłem, będzie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).

Czy na terenie prywatnej posesji można palić ognisko?

Na to pytanie na swojej stronie odpowiada Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Zgodnie z wyżej wspomnianym rozporządzeniem w obiektach oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się, a w szczególności:

  • rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§ 4 ust. 1 pkt 5),
  • składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu (§ 4 ust. 1 pkt 6)
  • używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§ 41 ust. 3),
  • wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów (§ 40 ust. 1).

To też może Cię zainteresować

Jeżeli nie dojdzie do naruszenia m.in. przytoczonych przepisów oraz zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności, to palenie ognisk na terenie posesji nie będzie stanowić naruszenia przepisów przeciwpożarowych.

Zadbajmy o to, by rozpalone przez nas ognisko nie było uciążliwe dla innych. Na uwadze trzeba mieć artykuł 145 Kodeksu wykroczeń, który to może mieć zastosowanie: Art. 145. "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany". Nad dymem i roznoszony przez wiatr popiołem możemy nie zapanować.

Wideo

Materiał oryginalny: W tych miejscach nie można rozpalać ogniska - czasem nawet na własnej działce. Gdzie nie wolno palić ognisk? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie