Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych skałach pochowano pontyjskich królów (Zdjęcia)

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Grobowce królów Pontu wykute zostały w skalnym klifie górującym nad miastem.
Grobowce królów Pontu wykute zostały w skalnym klifie górującym nad miastem. Dariusz Brożek
Grobowce władców królestwa Pontu są największą atrakcją miejscowości Amasya w północnej Turcji. Turystów zachwycają tutaj meczety i drewniane domki z epoki osmańskiej, średniowieczny szpital psychiatryczny i antyczna cytadela.

Grobowce królów Pontu w Amasyi

Amasya to starożytna Amasia, Amasea. lub Amaseja. Występuje już w dokumentach z IV w. przed naszą erą, kiedy została zdobyte przez Aleksandra Wielkiego podczas jego podbojów w Azji Mniejszej i marszu na Wschód. W okresie hellenistycznym (od III do I wieku przed naszą erą) miasto była stolicą królestwa Pontu, teraz jest znane na całym świecie z grobowców władców z tamtego okresu.

Grobowce wykuto w klifie górującym nad miastem. To kilkanaście pięter. Wpierw wchodzimy tam schodami, potem ścieżką wykutą w skałach. Mijamy kolejne krypty, wszystkie są puste. Podziwiamy panoramę doliny z rozpościerający się w dole miastem przeciętym szmaragdową wstęgą rzeki.

Na szczycie wzgórza wznosi się cytadela - kale, nazywana również zamkiem Harşena, Wybudowana została prawdopodobnie już za czasów pontyjskiego króla Mitrydatesa, rozbudowana w czasach panowania Turków osmańskich i zrekonstruowana w latach 80. minionego wieku.

W nocy oglądamy grobowce i cytadelę z sąsiedniej góry, na której znajduje się nasz hotel. Podświetlone mury fortecy wyglądają z oddali, jakby odbywał się tam sabat czarownic.

Pomnik Ojca Wszystkich Turków

Po zejściu na dół mijamy drewniane domki z czasów osmańskich. W mieście warto zobaczyć bizantyjski kościół z początków VII w. (obecnie meczet Fethiye Camii). Kolejną ciekawostką jest Darüssifa Hani, wzniesiony w latach 1308-1309 jako... szpital dla obłąkanych!.

Na rynku wznosi się ogromy pomnik Mustafy Kemala Atatürka - Ojca Wszystkich Turków, który przeszedł do historii jako twórca nowoczesnego państwa tureckiego. Był reformatorem, ale także dyktatorem, który bezwzględnie zwalczał m.in. duchowieństwo i trzymał w żelaznych karbach etniczne mniejszości. Np. Ormian i Kurdów. Podobne monumenty zobaczymy w całej Turcji, ten wyróżnia się jednak tym, że upamiętnia tajne spotkanie z 12 czerwca 1919 r., podczas którego Atatürk i jego towarzysze postanowili wystąpić zbrojnie przeciw Grekom i brytyjskim interwentom.

We wschodniej części placu, niedaleko pomnika Ataürka, wznosi się Srebrzysty Meczet. To pierwsza osmańska świątynia w tym mieście wybudowana w 1326 r.

Miasto z hetycką metryką

Amasyę założyli Hetyci. Od III do I wieku przed naszą erą była stolicą królestwa Pontu. p.n.e. stolica królów Pontu. Od 70 p.n.e. miasto rzymskie, potem bizantyjskie. W XI w. podbita przez Seldżuków, a w XIII w. przez Mongołów. W 1392 r. miasto zdobył sułtan Bajazyt I, potem było ważnym ośrodkiem administracyjnym i wojskowym. Pozostawało pod specjalną opieką dynastii osmańskiej jako jeden z ośrodków naukowych i kulturalnych ich państwa.

W 63 r. przed naszą erą w Amasyi urodził się Strabon, który uchodzi za pierwszego historyka w dziejach ludzkości. Podróżował po Europie, Afryce i Azji, jego dziełem jest 47 książek historycznych i 17 geograficznych.

Obecnie Amsaya liczy około 74 tys. mieszkańców, jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Słynie z upraw jabłek,

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska