Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym przedszkolu w Jasieniu uczą dzieci ekologii i tego, że warto być dobrym człowiekiem... [ZDJĘCIA]

Lucyna Makowska
W Plastusiu już w najmłodszych grupach uczą  zdrowego stylu życia.
W Plastusiu już w najmłodszych grupach uczą zdrowego stylu życia. Lucyna Makowska
Przedstawiciele przedszkoli z siedmiu państw Europy goszczą od poniedziałku w Przedszkolu Samorządowym „Plastuś” w Jasieniu. Podczas warsztatów będą czerpać z dobrych doświadczeń pracy integracyjnej z dziećmi autystycznymi jasieńskiego przedszkola, ale i wpajania dzieciom już od najmłodszych lat zasad ekologii.

- Jakkolwiek górnolotnie to zabrzmi, u nas te zasady wdrażamy w życie i to od dawna- mówi Ilona Szutko, dyrektor przedszkola. - I to sprawdza się potem w życiu, bo te dzieci, często przekuwają to, co robimy w przedszkolu na zachowania w domu. O czym mówią nam rodzice. Walczymy z otyłością, wprowadzamy sprawność ruchową, walczymy z próchnicą takimi metodami, że nawet w domu do śniadania dzieci żądają warzyw, do obiadu owocu. Świetnie współpracuje się nam z rodzicami, w każdym przypadku możemy liczyć na ich pomoc. Jesteśmy „zdrowym” przedszkolem w każdym calu, dzieci nie jedzą tu cukru, soli, choć jest to nieco droższe w utrzymaniu. Poza tym, u nas w każdym z sześciu oddziałów mamy po jednym, dwoje dzieci autystycznych czy z innymi sprzężeniami. Dzieci uczą się tolerancji dla innych. Dla nich to normalne, że trzeba pomóc komuś mniej sprawnemu zapiąć guziki czy włożyć buta czy też pomóc mu zejść ze schodów. Plastuś liczy 150 dzieci, opiekuje się nim 9 nauczycieli I. Szutko dyrektorem placówki jest od 1982 roku. I przedszkole i dzieci traktuje jak dom.

W realizowanym obecnie projekcie Erasmus+ Terra Vita, biorą udział oprócz jasieńskiego przedszkola także nauczyciele dwóch placówek z Bułgarii Chorwacji, Słowenii, Hiszpanii, Grecji i Rumunii. Jasieńskie przedszkole jest takim parowozem tego projektu.
- Bo jak się okazało pomysły pracy z dziećmi w wykonaniu naszych nauczycielek stały się inspiracją dla innych uczestników projektu -mówi I. Szutko.- Dlatego dzielimy się nimi.

W Plastusiu już w najmłodszych grupach uczą  zdrowego stylu życia.

W tym przedszkolu w Jasieniu uczą dzieci ekologii i tego, że...

Julita Skrzypa jest koordynatorem projektu ze strony polskiej, a jego organizatorem jest bułgarskie przedszkole w którym pracuje Akseniyaa Tileva z Kazalak. - Widziałam udostępniane na portalach społecznościowych metody pracy z dziećmi, program waszego przedszkola, urzekła mnie kreatywność nauczycieli, profesjonalność i to że kochają dzieci i się o nie troszczą, co z powodzeniem możemy przekuć na pracę we własnych placówkach. Bo i główną ideą projektu jest wymiana dobrych praktyk. Pomysły i doświadczenia czerpią ludzie na całym świecie.

Agnieszka Prodyus, jest terapeutą w „Plastusiu”. to ona przeprowadziła wczoraj warsztaty pokazujące pracę z dziećmi autystycznymi, zespołem Downa, czy z innymi uszkodzeniami, z którymi pracuje na co dzień.

- Metoda krakowska warta jest sprzedania jej koleżankom z innych krajów. To systemowa terapia funkcji poznawczych dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi i genetycznymi. Powstała dzięki wieloletnim doświadczeniom terapeutycznym oraz badawczym. Podczas warsztatów zobaczą też jak prowadzić recykling w szkołach, przewidziana jest też wizyta w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Jeziorach Wielkich, ale w zielonogórskim Centrum Nauki Keplera. Goście zwiedzą również Pałac Książęcy w Żaganiu, odwiedzą Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Lubsku.

Zobacz wideo z cyklu Małe Mądrale. Śmieci i recykling

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska