W tym roku nie będzie zombie na Winobraniu w Zielonej Górze,...

  W tym roku nie będzie zombie na Winobraniu w Zielonej Górze, ale za to obejrzymy... cosplay!

  Maciej Dobrowolski

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Uczestnicy cosplay’u sami przygotowują fantastyczne stroje. Czasami zajmuje to kilka miesięcy
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©MLC Foto

  W tym roku po raz pierwszy od wielu lat na Winobraniu zabraknie Zombie Walk`a. Zamiast tego będziemy mogli obejrzeć Cosplay Winobraniowy, czyli Fantastyczne Przebrania. Na czym dokładnie polega nowa inicjatywa?
  Marsze żywych trupów powoli przechodzą do lamusa. Trend jest widoczny niemal w całej Polsce. W Warszawie impreza odbywała się nieprzerwanie od 2007 roku. W czerwcu br. już po raz ostatni… W Zielonej Górze popularny Zombie Walk tradycyjnie był organizowany przez Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra podczas Winobrania. Ale tym razem nie znajdziemy go w programie obchodów dni miasta. Dlaczego?
  Zobacz galerię
  - Moda na akcje typu Zombie Walk minęła już jakiś czas temu.
  Z roku na rok obserwowaliśmy coraz mniejszą frekwencję wśród zielonogórzan. W końcu uznaliśmy, że ludzi jest tak mało, że marsz trupów powoli traci sens - tłumaczy Paweł Kamiński, jeden z organizatorów Zombie Walk’a w Zielonej Górze. - Formuła imprezy się wyczerpała, ale nie żałujemy tych minionych lat. To była świetna zabawa!

  Ale stowarzyszenie ZKF Ad Astra postanowiło zaproponować mieszkańcom inną formę rozrywki - Cosplay Winobraniowy, czyli Fantastyczne Przebrania. Czym właściwie jest cosplay?

  - Jest to przebieranie się za konkretną postać, na przykład bohatera filmu, komiksu, ilustracji, gry. Często związane jest nie tylko z noszeniem kostiumu, ale też odwzorowywaniem zachowania, mimiki, sposobu poruszania się czy tonu głosu - tłumaczy nam Zofia Skowrońska, specjalista od cosplay`u w Polsce.

  Jak twierdzi kobieta w niektórych krajach cosplay ma status sportu artystycznego. I chociaż w Polsce wciąż wykonywany jest amatorsko, odbywają się u nas eliminacje do czterech różnych mistrzostw Europy, wysyłające uczestników na finały do Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Portugalii, a także eliminacje do mistrzostw świata w Chinach.
  Zobacz galerię
  - Nasi reprezentanci często takie zmagania wygrywają, wyróżniając się piękną techniką, dobrym odwzorowaniem strojów oraz ciekawymi prezentacjami scenicznymi - mówi Z. Skowrońska. - Wbrew obiegowej opinii, cosplay powstał nie w Japonii, a w Ameryce. Początkowo wiązał się z tzw. „maskaradą”, czyli po prostu balem kostiumowym z nagrodami, a z czasem z samymi konkursami. Ale z biegiem lat zmienił swój charakter - mówi nasza ekspertka.
  Uczestnicy cosplay’u sami przygotowują fantastyczne stroje. Czasami zajmuje to kilka miesięcy MLC Foto

  Jak będzie wyglądał cosplay podczas Winobrania? Po pierwsze, cosplayerzy (osoby wcielają się w daną postać) pojawią się w korowodzie winobraniowym, który odbywa się 15 września, w sobotę o godz. 12.00. Wśród przebranych postaci możemy się spodziewać Elsy z Krainy Lodu, Daenerys Targaryen z Gry o Tron, Keiry Metz z Wiedźmina, jedi z serii Gwiezdne Wojny, Belle z Pięknej i Bestii, faunów, wikingów czy innych…

  Również w sobotę od godz. 12.00 do 17.00 będzie można wziąć udział imprezie na terenie Krzywego Komina, przy ul. Fabrycznej 13b. W tym miejscu przez cały dzień uczestnicy zyskają szansę zagrania w gry planszowe czy też wzięcia udziału w turniejach z nagrodami.

  Od godz. 14.30 organizatorzy zapraszają do oglądania cosplayerów i sesji zdjęciowych z nimi. Jednocześnie rozpoczną się także warsztaty dotyczące tworzenia strojów. Jako pierwsza wystąpi artystka wcielająca się w postać Daenerys Targaryen. W planie są także warsztaty tłumaczące, jak wykonać elementy zbroi czy broni, przy pomocy pianki i plastiku. Natomiast na godz. 15.30 zaplanowano zajęcia dotyczące technik charakteryzacji.
  Zobacz galerię
  Zobacz też wideo: Winobranie 2018. Świetlny park rzeźb w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze


  WINOBRANIE 2018 /></a><br><br><hr/><center><h2>WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia </a><script class=

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  partnerzy plebiscytu pokażcie klasę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  1. Kto zagra na Winobraniu 2019?

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie