W tym roku nie będzie zombie na Winobraniu w Zielonej Górze,...

  W tym roku nie będzie zombie na Winobraniu w Zielonej Górze, ale za to obejrzymy... cosplay!

  Maciej Dobrowolski

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Uczestnicy cosplay’u sami przygotowują fantastyczne stroje. Czasami zajmuje to kilka miesięcy
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©MLC Foto

  W tym roku po raz pierwszy od wielu lat na Winobraniu zabraknie Zombie Walk`a. Zamiast tego będziemy mogli obejrzeć Cosplay Winobraniowy, czyli Fantastyczne Przebrania. Na czym dokładnie polega nowa inicjatywa?
  Marsze żywych trupów powoli przechodzą do lamusa. Trend jest widoczny niemal w całej Polsce. W Warszawie impreza odbywała się nieprzerwanie od 2007 roku. W czerwcu br. już po raz ostatni… W Zielonej Górze popularny Zombie Walk tradycyjnie był organizowany przez Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra podczas Winobrania. Ale tym razem nie znajdziemy go w programie obchodów dni miasta. Dlaczego?
  Zobacz galerię

  - Moda na akcje typu Zombie Walk minęła już jakiś czas temu. Z roku na rok obserwowaliśmy coraz mniejszą frekwencję wśród zielonogórzan. W końcu uznaliśmy, że ludzi jest tak mało, że marsz trupów powoli traci sens - tłumaczy Paweł Kamiński, jeden z organizatorów Zombie Walk’a w Zielonej Górze. - Formuła imprezy się wyczerpała, ale nie żałujemy tych minionych lat. To była świetna zabawa!

  Ale stowarzyszenie ZKF Ad Astra postanowiło zaproponować mieszkańcom inną formę rozrywki - Cosplay Winobraniowy, czyli Fantastyczne Przebrania. Czym właściwie jest cosplay?

  - Jest to przebieranie się za konkretną postać, na przykład bohatera filmu, komiksu, ilustracji, gry. Często związane jest nie tylko z noszeniem kostiumu, ale też odwzorowywaniem zachowania, mimiki, sposobu poruszania się czy tonu głosu - tłumaczy nam Zofia Skowrońska, specjalista od cosplay`u w Polsce.

  Jak twierdzi kobieta w niektórych krajach cosplay ma status sportu artystycznego. I chociaż w Polsce wciąż wykonywany jest amatorsko, odbywają się u nas eliminacje do czterech różnych mistrzostw Europy, wysyłające uczestników na finały do Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Portugalii, a także eliminacje do mistrzostw świata w Chinach.
  Zobacz galerię
  - Nasi reprezentanci często takie zmagania wygrywają, wyróżniając się piękną techniką, dobrym odwzorowaniem strojów oraz ciekawymi prezentacjami scenicznymi - mówi Z. Skowrońska. - Wbrew obiegowej opinii, cosplay powstał nie w Japonii, a w Ameryce. Początkowo wiązał się z tzw. „maskaradą”, czyli po prostu balem kostiumowym z nagrodami, a z czasem z samymi konkursami. Ale z biegiem lat zmienił swój charakter - mówi nasza ekspertka.
  Uczestnicy cosplay’u sami przygotowują fantastyczne stroje. Czasami zajmuje to kilka miesięcy MLC Foto

  Jak będzie wyglądał cosplay podczas Winobrania? Po pierwsze, cosplayerzy (osoby wcielają się w daną postać) pojawią się w korowodzie winobraniowym, który odbywa się 15 września, w sobotę o godz. 12.00. Wśród przebranych postaci możemy się spodziewać Elsy z Krainy Lodu, Daenerys Targaryen z Gry o Tron, Keiry Metz z Wiedźmina, jedi z serii Gwiezdne Wojny, Belle z Pięknej i Bestii, faunów, wikingów czy innych…

  Również w sobotę od godz. 12.00 do 17.00 będzie można wziąć udział imprezie na terenie Krzywego Komina, przy ul. Fabrycznej 13b. W tym miejscu przez cały dzień uczestnicy zyskają szansę zagrania w gry planszowe czy też wzięcia udziału w turniejach z nagrodami.

  Od godz. 14.30 organizatorzy zapraszają do oglądania cosplayerów i sesji zdjęciowych z nimi. Jednocześnie rozpoczną się także warsztaty dotyczące tworzenia strojów. Jako pierwsza wystąpi artystka wcielająca się w postać Daenerys Targaryen. W planie są także warsztaty tłumaczące, jak wykonać elementy zbroi czy broni, przy pomocy pianki i plastiku. Natomiast na godz. 15.30 zaplanowano zajęcia dotyczące technik charakteryzacji.
  Zobacz galerię
  Zobacz też wideo: Winobranie 2018. Świetlny park rzeźb w ogrodzie botanicznym w Zielonej Górze


  WINOBRANIE 2018 /></a>
<br>
<br><hr/><center><h2>WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia </a><script class=

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  partnerzy plebiscytu pokażcie klasę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie winobranie