Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Urzędzie Miasta w Nowej Soli stanęło nowe urządzenie. Pierwsi mieszkańcy już korzystają

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W takim urządzeniu można bez prowizji opłacać lokalne podatki
W takim urządzeniu można bez prowizji opłacać lokalne podatki Urząd Miejski w Nowej Soli
Coraz więcej samodzielności dla mieszkańców Nowej Soli. Po samoobsługowych kasach w marketach, w nowosolskim urzędzie miasta pojawiło się urządzenie, w którym można opłacać lokalne podatki. Jak z niego korzystać? Czy to się opłaca?

Opłaty w Nowej Soli. Jest opłatomat

Przez opłatomat można zapłacić podatek, opłatę skarbową czy opłaty lokalne jak np. użytkowanie wieczyste lub opłatę za posiadanie psa. Takie urządzenie stanęło przy wejściu głównym do Urzędu Miejskiego w Nowej Soli.

– Mieszkańcy już korzystają z naszego opłatomatu – potwierdza Ewa Batko, rzecznik prasowa magistratu. – Jak z każdą nowością, i z tą trzeba się oswoić. W razie potrzeby nasi pracownicy służą pomocą. Urządzenie jest bardzo intuicyjne, co pomaga użytkownikom w obsłudze.

Trwa głosowanie...

Czy samoobsługa w sklepach i urzędach to dobry pomysł?

Opłatomat. Jak to działa?

W przypadku dokumentu z kodem QR, wystarczy zeskanować kod i wybrać formę płatności: gotówkową lub bezgotówkową za pomocą karty płatniczej. Jeśli pismo nie ma kodu QR, opłatomat krok po kroku prowadzi mieszkańca do wykonania opłaty.

– Na panelu dotykowym urządzenia najpierw wskaż czy chcesz zapłacić za podatek, opłatę skarbową, opłaty lokalne czy uiścić opłatę za węgiel. Potem wejdź w bardziej szczegółowe zalecenia np. wybierając opłatę za pełnomocnictwo czy wydanie zaświadczenia o niezaleganiu – czytamy w instrukcji.

W opłatomacie automatycznie wprowadzone zostały numer kont oraz opłaty jednakowe dla wszystkich np. skarbowe. – W przypadku opłat indywidualnych konieczne będzie podanie kwoty należnej do zapłaty. Poza tym wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, adres oraz dane które będą niezbędne do prawidłowej identyfikacji należności.

Po dokonaniu opłaty zostanie wydrukowane potwierdzenie, które ma taką samą ważność jak potwierdzenie płatności w kasie czy przelewem bankowym.

Co ważne, za wpłaty dokonywane za pomocą opłatomatu, nie są pobierane dodatkowe prowizje.

Opłatomaty. Otwierają się coraz częściej

Urządzenia tego typu znajdują się już w innych lubuskich miastach, m.in. w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim przy pl. Ratuszowym w Sulechowie. Można tam dokonywać opłat gotówkowych i bezgotówkowych za należne zobowiązania wobec gminy. Opłatomat działa też w Żaganiu. Ustawiony został w ubiegłym roku w holu basenu, co ma ułatwić dostęp, bo jest on czynny przy cały tydzień.

Zobacz też wideo: Zbyt mało personelu, zbyt dużo urzędników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska