MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W wakacje, mimo pandemii, wciąż odbywają się kontrole autokarów, którym Twoje dziecko pojedzie na wypoczynek. Gdzie zgłosić taki pojazd?

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Przed podróżą warto zgłosić autokar do kontroli, by mieć pewność, że jedziemy bezpiecznym środkiem transportu.
Przed podróżą warto zgłosić autokar do kontroli, by mieć pewność, że jedziemy bezpiecznym środkiem transportu. Szymon Starnawski/Polska Press
Choć przez pandemię koronawirusa w tym roku wakacyjnych wyjazdów jest nieco mniej, to jak zwykle o tej porze roku autokary, przewożące dzieci na kolonie czy obozy, są kontrolowane przez funkcjonariuszy policji. Co zrobić, by taki pojazd przeszedł ważną kontrolę przed podróżą?
  • Kto może skontrolować autokary przed wakacyjnym wyjazdem?
  • Jak można zgłosić autobus do kontroli?
  • Co jest sprawdzane podczas takiej kontroli

- Wakacje na półmetku i jak w poprzednich latach jednym z letnich zadań zielonogórskich policjantów są kontrole autobusów przewożących grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież - informuje Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze.

- W tym roku z racji panującej pandemii widoczny jest zdecydowany spadek liczby takich kontroli, jednak policjanci każdego dnia gotowi są do takiego wezwania.

Kto może skontrolować autokary przed wakacyjnym wyjazdem?

Zanim pojazd wyruszy w trasę może zostać skontrolowany przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Kontrole organizowane są przez cały rok, jednak w czasie ferii i wakacji jest ich znacznie więcej.

Gdzie umówić kontrolę autobusu? Można to zrobić zarówno w miejscu wyjazdu grupy albo w stałym punkcie kontroli autokarów na pętli MZK przy ulicy Wrocławskiej.

Jak można zgłosić autobus do kontroli?

Zarówno organizator takiego wakacyjnego wyjazdu, ale również zainteresowany rodzic czy pasażer może zgłosić autobus do kontroli pod numerem telefonu: 47 795 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze. Poza tymi godzinami można dzwonić pod numer 47 7952411 lub 47 7952412 na stanowisko Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji.

Chęć wykonania takiej kontroli należy zgłosić co najmniej dwa dni wcześniej przed terminem. I podać miejsce, dzień i godzinę oraz cel wyjazdu.

Co jest sprawdzane podczas takiej kontroli?

Policja kontroluje stan techniczny pojazdu, odpowiednie oznakowania autobusu, stan trzeźwości i uprawnienia kierowcy. Po kontroli sporządzany jest protokół.

Warto przypomnieć, że każdy autobus musi być wyposażony w:

  • - gaśnicę;
  • - apteczkę;
  • - tabliczkę oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;
  • - oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;

W trakcie takich działań sprawdzane są m.in.: hamulce, układ kierowniczy, stan opon, ważność badań technicznych i wiele innych.

Źródło: KMP w Zielonej Górze.

To była szybka akcja Policji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska