W wakacje z kulturą i sztuką na Ty

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Wakacje to dla większości z nas czas zasłużonego odpoczynku. W końcu mamy czas na małe przyjemności. Warto go wykorzystać na nadrabianie zaległości kulturalnych. Ze specjalną ofertą przychodzą do nas teatry, muzea i biblioteki! – Pandemia na kilka miesięcy odcięła nas od kultury na żywo. Teatry, kina, muzea były zamknięte, a online to przecież nie to samo. Teraz kultura wychodzi do nas – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Sprawdź, co przyniesie lipiec i sierpień! Spędź wakacje kulturalnie, w Lubuskiem!

Specjalną ofertę wakacyjną przygotowały biblioteki wojewódzkie, teatry i muzea. Zaplanowano ciekawe zajęcia, spektakle, warsztaty, spotkania zarówno dla dzieci, jak i starszych Lubuszan. Lista propozycji naszych instytucji na wakacje jest naprawdę długa.

Do teatru marsz…w plener!

Teatr wychodzi do ludzi, będzie czarować! Ten gorzowski zaprasza na przedstawienia teatralne w ramach Sceny Letniej, a zielonogórski na Lubuskie Lato Teatralne. W lipcu w teatrze im. Juliusza Osterwy przedstawienia odbywać się będą na placu katedralnym (Stary Rynek). W programie „Po prostu miłość”, „Okularnicy”, „Mój Paryż”, „Magia obłoków”. W sierpniu przedstawienia można będzie obejrzeć także na Scenie Letniej. W repertuarze coś dla dużych i dla małych: „Żona potrzebna od zaraz”, „Kolacja na cztery ręce”, „Gniewko i Lubinka w krainie liter ”, „Moralność pani Dulskiej”, „Trzy razy Piaf” i inne.

Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprasza z kolei na spektakle do Kompleksu Wypoczynkowego w Dąbiu oraz na Plac Teatralny. W programie: „Księżniczka na opak wywrócona”, „Związek otwarty”, „Stworzenia sceniczne”, „Ławeczka”, „Szczęściarze”. Teatr pod chmurką to niezwykłe doświadczenie, dostępne tylko latem. Warto więc spróbować i przenieść się na chwilę do krainy wyobraźni.

Będzie twórczo i aktywnie

W wakacje drzwi szeroko otwierają lubuskie muzea, które przygotowały niezwykle ciekawą propozycję dla miłośników sztuk plastycznych, muzycznych i rękodzieła. To propozycja dla dużych i małych.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można zwiedzać wystawy czasowe i stałe: „Pomiędzy” – obrazy Arkadiusza Ruchomskiego, „Boże obrazy. Sztuka ikonowa” – prezentacja najpiękniejszych ikon z kolekcji muzeum. Zapraszamy do Muzeum Wina – ekspozycja stała poświęcona tradycjom winiarskim oraz Muzeum Dawnych Tortur – ekspozycja poświęcona stosowaniu prawa karnego w średniowieczu. Na sierpień zaplanowano koncert plenerowy w ramach cyklu Jazzujące Muzeum oraz otwarcie nowej ekspozycji „Pamiątki dnia codziennego – od Grünberga do Zielonej Góry”. "Indiańska przygoda", "Muzealny miszmasz" - zajęcia dla osób indywidualnych, Przyjaciele Gorzowa - wirtualne półkolonie dla dzieci – to już propozycje Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

Specjalną - aktywną ofertę dla rodzin z dziećmi przygotowało Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli. Odwiedzając to miejsce będzie można… zagrać w gry. Ale spokojnie, nie ma to nic wspólnego z komputerem, czy smartfonem. Etno-Odkrywca i Porzekadła Ludowe skierowane są dla dzieci od 5. roku życia, to gry oparte na zasadach harcerskich podchodów. Tak więc emocje i dobra zabawa gwarantowane! Muzeum ma też propozycje dla miłośników regionalnych smaków. Na wakacje zaplanowano imprezy plenerowe m.in. Dobre, smaczne, bo Lubuskie oraz Święto Miodu, Chleba, Wina i Ogrodów.

Z biblioteką w świat wyobraźni

To propozycja dla tych, dla których wakacje to możliwość przeniesienia się w świat wyobraźni poprzez kartki książek. Po pandemicznej przerwie otworzyły się biblioteki, które zapraszają do świata książkowych bohaterów. Książnica w Gorzowie zaprasza na czytanie morskich opowieści i warsztaty akwarystyczne oraz inspirujące spotkania z aktorami i ludźmi literatury. Zielonogórski „Norwid” oferuje literackie spotkania dla dzieci, teatrzyk dla najmłodszych, rodzinne turnieje, spotkania z aktorem, koncerty dla dzieci, warsztaty literacko-ruchowe.

Lubuski Szlak Twórczy

Wyjątkową propozycją na tegoroczne wakacje jest Lubuski Szlak Twórczy. Szlak składa się z trzech tzw. Gościńców Artystycznych, prowadzonych przez twórców zajmujących się malarstwem, rzeźbiarstwem i rękodziełem. Gościńce te znajdują się w Droszkowie, Trzebiechowie oraz Świdnicy koło Zielonej Góry. Odwiedzając Lubuski Szlak Twórczy, mamy możliwość nawiązania kontaktu z takimi twórcami jak Sylwia Gromadzka-Staśko, Jacek Cipora i Grzegorz Hadzicki. W podróż Szlakiem można wyruszyć po wcześniejszym skontaktowaniu się z twórcami.

Lista propozycji naszych instytucji na wakacje jest naprawdę długa. Więcej informacji na www.lubuskie.pl oraz na stronach jednostek!


Dodaj ogłoszenie