W Witaszkowie wyremontowali kościół… na krechę

Dariusz Chajewski 0 68 324 88 79 [email protected]
- Najpierw nam obiecywano pieniądze, a teraz słyszymy, że skoro zakończyliśmy remont dofinansowanie nam się już nie należy - żali się sołtyska Małgorzata Czernik
- Najpierw nam obiecywano pieniądze, a teraz słyszymy, że skoro zakończyliśmy remont dofinansowanie nam się już nie należy - żali się sołtyska Małgorzata Czernik fot. Mariusz Kapała
Sołtyska Witaszkowa, maleńskiej podgubińskiej wsi, nie może spać po nocach. Czuje się winna. To jej upór doprowadził do remontu zabytkowego kościółka. A teraz wieś ma manko - 130 tys. zł.

W poszukiwaniu pieniędzy na zapłacenie za remont kościoła mieszkańcy Witaszkowa napisali list do muzeum w Berlinie. Tam bowiem znajduje się legendarny scytyjski skarb, znaleziony na pobliskich polach.
- Skoro mają nasz skarb, może pomogą - miała nadzieję sołtys Małgorzata Czernik. Nie pomogą. Odpisali właśnie bardzo grzecznie, zaprosili do odwiedzenia muzeum, ale pieniędzy nie mają.
A jest śliczny

Witaszkowo to raptem 15 domów skupionych wokół wiejskiego placu. Jedyną ozdobą jest szachulcowy kościółek z połowy XVIII wieku.

- Teraz jest śliczny - nie kryje dumy Genowefa Godlewskia. - Ale trzeba go było zobaczyć przed remontem. Woda lała się na głowy, ściana padała. W tym remoncie spora zasługa "GL", która zaczęła pisać o naszej walce.

Mieszkańcy skrzyknęli się i dokonali rzeczy na pozór niemożliwej - zebrali kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tacy, z festynów, z chodzenia po domach. Pomogli dobrzy ludzie. I nie mają dziś wątpliwości, że było warto. To przecież jest ich kościół.

W 2008 roku zaczęto remont. Konserwator zabytków dorzuciła 80 tys. zł i było na ściany. Jednak wartość prac przy ścianach i dachu sięgnęła 310 tys. zł. Widząc zapał mieszkańców i nie chcąc robić ścian bez dachu - to wbrew zasadom i zdrowemu rozsądkowi, wykonawca dokończył remont na przysłowiową krechę.
- Jak mogłem tych ludzi tak zostawić z rozgrzebaną świątynią - tłumaczy Marcin Furtak.

Może we wrześniu

Do tej pory udało się spłacić 180.000 zł. Niestety wszystkie możliwości finansowe zostały już wyczerpane. Firma, która wykonała remont cierpliwie czeka… Ale jak długo.

- To paranoja, mieliśmy obiecaną pomoc z wielu stron, miały być dostępne pieniądze unijne - dodaje sołtys. - Nagle okazuje się, że nie dostaniemy wsparcia ponieważ byliśmy... zbyt aktywni. Marszałek nie może wspomóc inwestycji już zakończonej.

Wieczorem przy kościółku zbierają się niemal wszyscy mieszkańcy. I cieszą się, a Genowefa Godlewska chwyta się z zachwytu za serce. Czernik też się za serce chwyta. Cieszy się ze wszystkimi, ale coraz częściej myśli co dalej. I żal jej tego zapału całej wsi. Porwać dały się nawet największe niedowiarki.
Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć postawą witaszkowian jest zachwycona. Pokazali, że jak się chce...

- Co do pieniędzy... - dodaje. - Jest ciężko. Jednak po zakończeniu remontu zabytku przez trzy lata inwestor ma szansę uzyskać dofinansowanie. Decyzje zapadną we wrześniu. Nie chcę nic obiecywać...

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lizun9
W dniu 21.08.2009 o 09:42, latinus napisał:

"Nie wiemy"? Pluralis maiestatis, czy pluralis modestiae? To bardzo proste. Jest tak dlatego, ponieważ ludzie dzielą się na mądrych i głupich.



Mądrych czyli konserwatywnych katolików?
l
latinus
W dniu 21.08.2009 o 08:22, lizun9 napisał:

No ale dalej nie wiemy dlaczego uwazasz, ze swiat jest dwubiegunowy;)


"Nie wiemy"? Pluralis maiestatis, czy pluralis modestiae?
To bardzo proste. Jest tak dlatego, ponieważ ludzie dzielą się na mądrych i głupich.
l
lizun9
W dniu 21.08.2009 o 08:12, latinus napisał:

"wioskowy mędrek"? czy ja napisałem, że jestem ze wsi?, a nawet gdybym był ze wsi, to jestem kimś gorszym, głupszym? wydaje się, że użycie tego określenia miało mnie ustawić w odpowiednim miejscu "miejski filozofku""narodowy nazista" - sprawdź co oznacza słowo nazista a później dopiero dobieraj do tego rzeczownika epitety, wyszło Ci bowiem masło maślanejestem konserwatywnym katolikiem, lecz nie oznacza to, że siedzę przy tzw. toruńskim "radioodbiorniku"natomiast zgadzam się z dwoma Twymi stwierdzeniami:"nie trzeba byc jakimś superświatłym by rozumieć co to jest dziedzictwo kulturowe i potrzeba ochrony zabytków..I nie ma to wiele wspólnego ani z wyznawaną religią ani z orientacją seksualną..""A numer konta gazeta rzeczywiście mogłaby podać"



No ale dalej nie wiemy dlaczego uwazasz, ze swiat jest dwubiegunowy;)

A ten narodowy nazista wziął sie stąd, ze panowie ze szczerbcem w klapie nie uwazają się za nazistów, ale za narodowców - to jak słusznie zauwazyłeś zupełnie to samo, ale oni twierdzą inaczej;)
l
latinus
W dniu 21.08.2009 o 07:44, lizun9 napisał:

Widzę, ze trafił mi sie wioskowy mędrek, który poza łacińskimi sentencjami i gastronomicznymi przypowieściami już niewiele potrafi z siebie wykrzesać A ja dalej pytam, dlaczego uważasz, ze trzeciej możliwości nie ma? Czy świat dzieli się wyłacznie na ultrakatolików i narodowych nazistów oraz gejów w rajtuzach robiących sobie co tydzień aborcję? Ja wiem, ze to może nie w Twojej wiosce, ale sa miejsca na ziemi gdzie zyją tez normalni ludzie, którzy i jeden obóz i drugi mają dokładnie gdzies, póki ultraklatolicy siedzą przy radioodbirnikach, a geje paradują tylko raz w roku...I tyle, a z kolei nie trzeba byc jakimś superświatłym by rozumieć co to jest dziedzictwo kulturowe i potrzeba ochrony zabytków..I nie ma to wiele wspólnego ani z wyznawaną religią ani z orientacją seksualną..A numer konta gazeta rzeczywiście mogłaby podać


"wioskowy mędrek"? czy ja napisałem, że jestem ze wsi?, a nawet gdybym był ze wsi, to jestem kimś gorszym, głupszym? wydaje się, że użycie tego określenia miało mnie ustawić w odpowiednim miejscu "miejski filozofku"

"narodowy nazista" - sprawdź co oznacza słowo nazista a później dopiero dobieraj do tego rzeczownika epitety, wyszło Ci bowiem masło maślane

jestem konserwatywnym katolikiem, lecz nie oznacza to, że siedzę przy tzw. toruńskim "radioodbiorniku"

natomiast zgadzam się z dwoma Twymi stwierdzeniami:
"nie trzeba byc jakimś superświatłym by rozumieć co to jest dziedzictwo kulturowe i potrzeba ochrony zabytków..I nie ma to wiele wspólnego ani z wyznawaną religią ani z orientacją seksualną.."

"A numer konta gazeta rzeczywiście mogłaby podać"
l
lizun9
W dniu 20.08.2009 o 15:42, latinus napisał:

przecie wyjaśniałem, mam wyjaśnić wyjaśnienia?



Widzę, ze trafił mi sie wioskowy mędrek, który poza łacińskimi sentencjami i gastronomicznymi przypowieściami już niewiele potrafi z siebie wykrzesać A ja dalej pytam, dlaczego uważasz, ze trzeciej możliwości nie ma? Czy świat dzieli się wyłacznie na ultrakatolików i narodowych nazistów oraz gejów w rajtuzach robiących sobie co tydzień aborcję? Ja wiem, ze to może nie w Twojej wiosce, ale sa miejsca na ziemi gdzie zyją tez normalni ludzie, którzy i jeden obóz i drugi mają dokładnie gdzies, póki ultraklatolicy siedzą przy radioodbirnikach, a geje paradują tylko raz w roku...I tyle, a z kolei nie trzeba byc jakimś superświatłym by rozumieć co to jest dziedzictwo kulturowe i potrzeba ochrony zabytków..I nie ma to wiele wspólnego ani z wyznawaną religią ani z orientacją seksualną..
A numer konta gazeta rzeczywiście mogłaby podać
O
Obserwator???
Zamiast opluwać się wzajemnie - może byśmy wszyscy wsparli ten remont - niech gazeta poda numer konta bankowego - z całą pewnością znajdą się ludzie, którzy wesprą mieszkańców Witaszkowa. Osobiście widziałem ten kościół przed remontem i teraz – z całą pewnością jest to starannie odnowiony i unikatowy zabytek architektury - zarówno dla osób wierzących jak i nie.
l
latinus
W dniu 20.08.2009 o 14:35, lizun9 napisał:

To wyjasnij, chętnie przeczytam - słownik sobie nawet z półki zdejmę


przecie wyjaśniałem, mam wyjaśnić wyjaśnienia?
l
lizun9
W dniu 20.08.2009 o 14:32, latinus napisał:

czytanie ze zrozumieniem maleje proporcjonalnie do wzrostu dostępności do internetu



To wyjasnij, chętnie przeczytam - słownik sobie nawet z półki zdejmę
l
latinus
W dniu 20.08.2009 o 14:20, lizun9 napisał:

No to chodz sobie głodny..


czytanie ze zrozumieniem maleje proporcjonalnie do wzrostu dostępności do internetu
l
lizun9
W dniu 20.08.2009 o 14:07, latinus napisał:

wyobrazić to sobie ja mogę nawet, że Księżyc jest talarkiem sera salami, lecz i tak na pizzy go nie położę



No to chodz sobie głodny..
p
pankracy
W dniu 20.08.2009 o 14:05, ateista napisał:

Za dużo w Polsce kościołów,których wyznawcy jezusa nie mogą potem utrzymać i patrzą na wspomaganie od Państwa czyli z podatków ateistów również.Hańba.


ty nie tyle jesteś ateista co amyślący, ale Jezus i tak Cię kocha, a może właśnie dlatego?
l
latinus
W dniu 20.08.2009 o 13:19, lizun9 napisał:

A wyobraz sobie ze jest;)


wyobrazić to sobie ja mogę nawet, że Księżyc jest talarkiem sera salami, lecz i tak na pizzy go nie położę, więc jak rzekłem: tertium non datur
a
ateista
Za dużo w Polsce kościołów,których wyznawcy jezusa nie mogą potem utrzymać i patrzą na wspomaganie od Państwa czyli z podatków ateistów również.Hańba.
l
lizun9
W dniu 20.08.2009 o 13:15, latinus napisał:

tertium non datur



A wyobraz sobie ze jest;)
l
latinus
W dniu 20.08.2009 o 12:43, lizun9 napisał:

Ja jestem chyba tym trzecim gatunkiem - nie znoszę ultrakatolików, nie daję na tacę, ale jestem gotów docenić takich, którzy robią coś dobrego - bo pewnie są i tacy;)


tertium non datur
Dodaj ogłoszenie